Ruszają mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w Meksyku

W piątek w Meksyku rozpoczną się XIV mistrzostwa świata w siatkówce plażowej. Medalistów tegorocznej imprezy poznamy 15 października, a mistrzowie świata poza złotymi medalami wywalczą również kwalifikację na igrzyska w Paryżu. Na starcie zmagań w światowym czempionacie zobaczymy trzy polskie pary – w rywalizacji kobiet Polskę będą reprezentować Jagoda Gruszczyńska oraz Aleksandra Wachowicz, a w turnieju mężczyzn Bartosz Łosiak i Michał Bryl oraz Piotr Kantor i Jakub Zdybek.

Po raz drugi w historii mistrzostwa świata w siatkówce plażowej będą rozgrywane w Ameryce Południowej, dokładnie dwadzieścia lat temu czempionat odbywał się w Brazylii, a teraz najlepsze siatkarki i siatkarze plażowi powalczą o medale w Meksyku. Do rywalizacji o mistrzowskie tytuły przystąpi 48 par mężczyzn i 48 duetów kobiet, czyli w sumie 192 zawodników reprezentujących 40 krajów. Na czterech obiektach zlokalizowanych w trzech meksykańskich miastach Tlaxcali, Huamantli i Apizaco rozegranych zostanie 216 meczów. Tegoroczne mistrzostwa świata to nie tylko walka o upragnione medale światowego czempionatu, ale i o kwalifikacje olimpijskie, które dla swoich krajów wywalczą złoci medaliści.

Polskie pary wkroczą do akcji w sobotę 7. października. Jako pierwsze swój mecz rozegrają Jagoda Gruszczyńska i Aleksandra Wachowicz, które o 17:00 polskiego czas zmierzą się z Hiszpankami Lilianą Fernandez i Paulą Sorią. Kolejnymi rywalkami Polek w Grupie E, która swoje spotkania będzie rozgrywać w Apizaco, będą reprezentantki Dominikany Bethania Almanzar i Julibeth Payano (niedziela, 17:00) oraz piąte w światowym rankingu Australijki Mariafe Atacho i Taliqua Clancy (poniedziałek 17:00).

– Awans na mistrzostwa świata był naszym celem na ten sezon, ale wiadomo apetyty rosną. Wyjście z grupy jest naszym celem minimum, chcemy też powalczyć dalej, bo w systemie pucharowym wszystko może się wydarzyć. To bardzo ważny turniej również w kontekście kwalifikacji olimpijskiej, gdyż do zdobycia jest dużo więcej punktów niż w regularnych turniejach i bardzo chcemy osiągnąć dobry wynik – powiedziała przed wylotem Jagoda Gruszczyńska. Dla Polek, które obecnie zajmują wysokie 22. miejsce w rankingu, będą to pierwsze wspólne mistrzostwa świata, dla Aleksandry Wachowicz będzie to debiut w tej imprezie, z kolei Jagoda Gruszczyńska występowała na mistrzostwach globu raz, w 2015 roku w Holandii w parze z Karoliną Baran.

Również w sobotę tyle, że o 19:00 mistrzostwa zainaugurują nasi siatkarze plażowi – Bartosz Łosiak i Michał Bryl zmierzą się z Francuzami Remim Bassereau i Julienem Lyneelem (dobrze znanym z siatkarskich parkietów), a Piotr Kantor i Jakub Zdybek podejmą Amerykanów Chaima Schalka i Tri Bourne. W kolejnych meczach Grupy F w Tlaxcali, Piotr Kantor i Jakub Zdybek, którzy połączyli siły w kwietniu tego roku, zagrają z jedną z najwyżej notowanych w ostatnim czasie (7. miejsce w rankingu) niemiecką parą Nils Ehlers/Clemens Wickler (niedziela, 18:00) oraz Chilijczykami Noe Araveną i Vicentem Droguett (poniedziałek, 17:00). Dla młodszego w tej parze Jakuba Zdybka będzie to debiut na mistrzostwach świata, z kolei Piotr Kantor – podobnie jak Bartosz Łosiak – wystąpi w czempionacie globu już po raz piąty, Michał Bryl czwarty.

Czołowa polska para, która w miniony weekend w Paryżu powróciła do wspólnej rywalizacji po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją Michała Bryla, w kolejnych dwóch meczach Grupy K w Huamantli będzie podejmować rodzinne duety. W niedzielę o 17:00 zagrają bowiem z argentyńskimi braćmi Nicolasem i Tomasem Capogrosso, a w poniedziałek (również o 17:00) zmierzą się z kuzynami reprezentującymi Chile – Marco i Estebanem Grimalt.

– Jedziemy do Meksyku zawalczyć o swoje marzenia. Grupa jest fajna do grania. Nie ma słabych drużyn, więc trzeba szybko wejść na wysokie obroty i wyjść z grupy, a potem z meczu na mecz pokazywać swoją najlepszą siatkówkę. Mam nadzieję, że to nas zaniesie na sam szczyt – podkreśla Bartosz Łosiak.

Dwie najlepsze pary z każdej z dwunastu grup oraz cztery najlepsze spośród tych sklasyfikowanych na trzeciej lokacie zapewnią sobie bezpośredni awans do Rundy 32. Pozostałe osiem duetów z trzecich miejsc zagra w barażach o ostatnie cztery miejsca. Następnie turniej rozgrywany będzie fazą pucharową ze zwycięzcami awansującymi kolejno do Rundy 16, ćwierćfinałów, półfinałów i meczów medalowych. Tytułów wywalczonych w Rzymie przed rokiem (mistrzostwa zostały przeniesione z 2021 roku ze względu na pandemię) będą bronić Brazylijki Ana Patricia Ramos i Eduarda Duda Lisboa oraz Norwegowie Anders Mol i Christian Sørum.

Harmonogram mistrzostw świata w Meksyku

7 października (sobota)
17:00 Gruszczyńska/Wachowicz – Liliana/Paula
19:00 Schalk/Bourne – Kantor/Zdybek
19:00 Łosiak/Bryl – Bassereau/Lyneel

8 października (niedziela)
17:00 Gruszczyńska/Wachowicz – Almanzar/Payano
17:00 Łosiak/Bryl – Capogrosso N./Capogrosso T.
18:00 Ehlers/Wickler – Kantor/Zdybek

9 października (poniedziałek)
17:00 Mariafe/Clancy – Gruszczyńska/Wachowicz
17:00 Kantor/Zdybek – Aravena/Droguett
17:00 Łosiak/Bryl – Grimalt M./Grimalt E.

10 października (wtorek)
Baraże

11 października (środa)
Runda 32

12 października (czwartek)
Runda 16

13 października (piątek)
Ćwierćfinały

14 października (sobota)
Półfinały

15 października (niedziela)
Mecze medalowe

PZPS
Fot.: Volleyball World