Ślubowanie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022

Członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 odebrali nominacje i złożyli ślubowanie. W środę specjalnym, bezpośrednim lotem ekipa uda się do Pekinu na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Uroczystość ślubowania odbyła się w Renaissance Warsaw Airport Hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie – hotelu partnerskim PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

– Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego powołał do olimpijskiej reprezentacji naszych najlepszych obecnie zawodników dyscyplin zimowych. Jak zawsze są w ich gronie zarówno sportowcy bardzo doświadczeni, mający już za sobą po trzy, a nawet cztery olimpijskie występy, jak i debiutanci, którzy w Chinach przejdą dopiero olimpijski chrzest i staną się olimpijczykami, a ten tytuł będzie z nimi już na zawsze. Wszystkim zawodnikom z całego serca życzę jak najlepszych wyników w walce z rywalami i własnymi słabościami. Jestem przekonany, że niezbędnego wsparcia udzielą Wam trenerzy, lekarze, fizjoterapeuci i członkowie personelu pomocniczego oraz polskiej misji olimpijskiej. Wierzę, że z determinacją będziecie walczyć o jak najlepsze wyniki i olimpijskie medale. Życzę Wam sukcesów, cała Polska będzie Wam kibicować – powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jako pierwsi nominacje do Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 z rąk Andrzej Kraśnickiego – Prezesa PKOl i Adama Krzesińskiego – Sekretarza Generalnego PKOl odebrali przedstawiciele biathlonu, a następnie łyżwiarstwa szybkiego (tor długi). Kolejne powołania wręczono członkom ekipy short tracku, przedstawicielom narciarstwa (biegi narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie), snowboardu i saneczkarstwa.

Wszyscy, którzy otrzymali nominacje do Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 złożyli uroczyste ślubowanie. Po wysłuchaniu Hymnu Państwowego słowa przysięgi w imieniu zawodników odczytała nasza znakomita łyżwiarka Natalia Maliszewska. – Ja, reprezentant Polski na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 – w imieniu wszystkich zawodników – uroczyście ślubuję, że będziemy przestrzegać obowiązujących przepisów, regulaminów sportowych i zasad fair play oraz godnie i z zaangażowaniem reprezentować nasz kraj.

Rotę ślubowania w imieniu trenerów i osób współpracujących odczytał Marek Skowroński – trener saneczkarzy. – W imieniu trenerów i innych osób współpracujących z zawodnikami udającymi się na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 – uroczyście ślubuję, że powierzone nam zadania będziemy wykonywać rzetelnie. Zapewniam, że we wszystkich działaniach będzie kierować nami troska o zawodników i dobro polskiego sportu.

W tym wyjątkowym momencie dla wszystkich członków Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej uczestniczyli: Angelika Głowienka – Dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w Ministerstwie Sportu i Turystyki, członkowie Prezydium Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Sponsorzy i Partnerzy PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej.

– Angażujemy się w rozwój polskiego sportu i wspieramy wielu utalentowanych zawodników. To element naszej długofalowej strategii, ukierunkowanej na wzrost rozpoznawalności marki ORLEN za granicą. Dzięki wsparciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, umożliwiamy udział Polskiej Reprezentacji w Igrzyskach Olimpijskich i przyczyniamy się do budowania narodowej dumy oraz szerzenia olimpijskich wartości – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Udział Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w igrzyskach olimpijskich nie byłby możliwy bez wsparcia Sponsorów i Partnerów PKOl, a są nimi: Sponsor Strategiczny – Polski Koncern Naftowy ORLEN, Sponsor Generalny – Totalizator Sportowy z marką LOTTO, Sponsor – firma ENEA, Sponsor kolekcji olimpijskiej – firma OTCF z marką „4F”, Główny Partner Medyczny – Grupa LUXMED, Oficjalny Przewoźnik – Polskie Linie Lotnicze LOT, Główny Partner Medialny – Telewizja Polska SA, Oficjalny Partner Medialny – EUROSPORT, Partnerzy Medialni: Wirtualna Polska, Polskie Radio SA, Rzeczpospolita oraz Partnerzy: Deloitte, Polski Holding Hotelowy oraz Firma Ferrero – Sponsor Reprezentacji Młodzieżowej, Partner programu Kinder Joy of Moving.

– Życzę Wam, żebyście byli zdrowi, bo to jest najważniejsze, abyście mogli przystąpić do zawodów, do których się tak długo przygotowujecie. Ale życzę Wam także, abyście realizowali swoje wspaniałe marzenia i czuli dumę oraz satysfakcję z tego co robicie, bo pamiętajcie, że najważniejsze jest to, że codziennie przekraczacie swoje granice. Na koniec życzę, żeby udało się Wam zdobyć medale i usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego. Jeśli jednak to się nie uda to wracajcie z dumą, bo jesteście najlepsi – powiedziała Anna Rulkiewicz, Prezes Zarządu LUXMED i Wiceprzewodnicząca Rady PKOl.

– Drodzy olimpijczycy, życzę Wam wspaniałych sukcesów na igrzyskach. Jestem przekonana, że zrobiliście wszystko co w swojej mocy, aby znaleźć się dziś tu na ceremonii ślubowania i polecieć na igrzyska olimpijskie. Chcę życzyć Wam dwóch rzeczy: by Wasza olimpijska forma polepszała się z dnia na dzień oraz żeby podczas całej olimpijskiej przygody nie opuszczało Was zdrowie Jako była zawodniczka wiem dokładnie co czujecie i jakie towarzyszą Wam emocje, kiedy stajecie na starcie. Trzymam za Was mocno kciuki, żebyście te emocje przekuli w olimpijskie kruszce. Życzę Wam kumulacji medali – powiedziała Aida Bella, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Totalizatora Sportowego.

Do grona Partnerów Polskiego Komitetu Olimpijskiego dołączyło Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Dzięki tej współpracy będzie możliwa szybka, sprawna i bezpieczna odprawa naszej reprezentacji, która w środę z Lotniska im. Fryderyka Chopina uda się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie do Pekinu.

– Jesteśmy zaszczyceni, że zaczynamy wspólną podróż. Cieszymy się, że wspieramy olimpijczyków, którzy swoimi występami dostarczają nam niepowtarzalnych, sportowych emocji, fantastycznej energii i wzruszeń. Lotnisko Chopina to wyjątkowe miejsce – stąd zawodnicy ruszą na podbój zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie, to także pierwsze miejsce w którym rodziny, przyjaciele i kibice przywitają wracających sportowców. To zaszczyt być częścią tak ważnych momentów. Życzymy naszej reprezentacji powodzenia i spełnienia sportowych marzeń, czego potwierdzeniem będą olimpijskie medale – powiedział Stanisław Wojtera, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

To było jedyne ślubowanie w kraju. Pozostali członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 swoje nominacje odbiorą już w Pekinie.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 zostaną rozegrane w dniach 4-20 lutego.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Robert Hajduk