Smok Krakusek i Salamandra Sandra maskotkami Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023

Smok Krakusek i Salamandra Sandra będą oficjalnymi maskotkami III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.

Najpierw maskotką ogłoszono tylko Smoka Krakuska, ale w finałowej trójce obok niego znalazły się dwa inne projekty, a Salamandra Sandra przegrała tylko o włos. Liczby oddanych głosów były bardzo zbliżone. Czarno-złota jaszczurka podbiła serca internautów i członków komisji Komitetu Organizacyjnego. Wsłuchano się w głosy spływające do komitetu organizacyjnego po ogłoszeniu wyników konkursu i ostatecznie postanowiono pobudzić Salamandrę Sandrę do życia. Dołączy do Smoka i wspólnie będą realizować hasło imprezy „We are unity”. Jesteśmy różni, ale jesteśmy razem. Sport zbliża nas do siebie.

Smok to niekwestionowany symbol Krakowa. Legenda o bestii, która zamieszkiwała grotę pod zamkiem na Wzgórzu Wawelskim była podawana z ust do ust już w średniowieczu. Owiany tajemnicą gad przez wieki budził strach najmłodszych, ale współcześnie zaczął przybierać bardziej sympatyczną postać. Tak, jak w konkursie na maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023.

Salamandra plamista występuje w Polsce południowej, a więc tam, gdzie będą toczyć się Igrzyska Europejskie. Jej nazwa wywodzi się prawdopodobnie z języka perskiego, w którym słowo „salamandra” oznacza „żyjącą w ogniu”. Salamandry plamiste lubią być blisko ognia, więc nie mamy wątpliwości, że Sandra będzie świetnie czuć się w towarzystwie Krakuska i ognia pokoju, który zapłonie nad Małopolską. Sandra symbolizuje prawdziwe stworzenie, smok zrodził się w legendach. Wspólnie łączą więc dwa światy, a to samo robi sport. Idea olimpizmu w warstwie symbolicznej odnosi się przecież do łączenia symbolicznie sprzecznych żywiołów.

– Hasło Igrzysk to „We are unity”. Uznaliśmy więc, że naszemu smokowi przyda się towarzystwo – mówi prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak. – W przeszłości brałem udział w wielu dużych imprezach sportowych, gdzie były dwie lub nawet trzy maskotki i to rozwiązanie zawsze dobrze się sprawdzało. Maskotki mogą nawiązywać interakcję, a mam też wrażenie, że jeśli jest ich więcej, łatwiej również o kontakt z publicznością – dodaje.

Autorką Smoka Krakuska jest 15-letnia Katarzyna Biśta z Libiąża, Salamandrę Sandrę narysowała natomiast Gloria Goryl. Gloria ma 10 lat i chodzi do szkoły w Wojniczu. Obie autorki zostaną nagrodzone w taki sam sposób. Zostaną zaproszone wraz z rodziną na trybunę VIP podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich. Otrzymają też spersonalizowane maskotki oraz zestaw oficjalnych gadżetów IE2023.

ie2023.pl