Paryż 2024: kolejna kwalifikacja olimpijska dla Polski

Julia Piotrowska wywalczyła dla Polski kwalifikację na Igrzyska XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Podczas mistrzostw świata w Kairze Polka zajęła 4. miejsce w finale karabinu pneumatycznego, co dało jej drugi już dla naszego kraju strzelecki paszport na tę imprezę.

Zaczęło się od trudnych pojedynków w kwalifikacjach. – To była bardzo ładna i dojrzała praca. Nie było łatwo – podsumowuje Paweł Pietruk, który jest trenerem Julii Piotrowskiej w kadrze narodowej. Ostatecznie wynik 630,2 punktu dał zawodniczce 6 miejsce i awans do finału.

W finale walka rozgrywała się nie tylko o miejsca na podium, ale również o kwalifikacje olimpijskie. Julia poradziła sobie z emocjami w walce o „quota place” i wyszła z finału z olimpijską przepustką, która rekompensuje miejsce tuż za podium mistrzostw świata.

Julia Piotrowska zajęła czwarte miejsce w swojej ulubionej konkurencji, do podium zabrakło jej zaledwie 0,9 punktu. – To czwarte miejsce cieszy mnie tak samo, jak pierwsze – skomentowała Polka. – Emocje na kwalifikacjach i w finale były ogromne. Jednak byłam na to przygotowana, żeby nie dać się im ponieść. A zawdzięczam to mojemu teamowi, który dbał żeby moja forma była na najwyższym poziomie.

Mistrzynią świata w karabinie pneumatycznym została Alison Weisz ze Stanów Zjednoczonych, po wygranym 16:14 meczu o złoto z Chinką Yuting Huang. Te zawodniczki również zdobyły kwalifikacje olimpijskie, w przeciwieństwie do brązowej medalistki Yu Zhang (Chiny).

Te zawiłości wyjaśnił Andrzej Kijowski, prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. – Kraj mógł zdobyć w konkurencji tylko jedną kwalifikację olimpijską. A że na podium stanęły dwie Chinki, zawodniczka z Polski po tak dobrym starcie miała niemal gwarancję zdobycia kwalifikacji.

Zawodniczki rywalizowały w sumie o cztery kwalifikacje olimpijskie. Czwarta trafiła do koreańskiej zawodniczki Jihyeon Keum, która uplasowała się na 5. miejscu.

To już druga strzelecka kwalifikacja olimpijska dla Polski na paryskie igrzyska olimpijskie. Pierwszą – we wrześniu, podczas Mistrzostw Europy we Wrocławiu – wywalczyła Klaudia Breś, zdobywając wicemistrzostwo Europy w pistolecie sportowym 30+30 na 25 m.