Sobota na III ZMIO: 5. miejsce saneczkarek

W sobotę podczas III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2020 rywalizację rozpoczęli przedstawiciele short-tracku, kombinacji norweskiej, biegów narciarskich (Lozanna) oraz saneczkarze: jedynki chłopców i dwójki dziewcząt (Sankt Moritz). Rozegrano także mecze curlingowych par mieszanych w fazie pucharowej.

W dwójkach dziewcząt polski team w składzie Nikola Domowicz/Dominika Piwkowska, zajął dobre 5. miejsce. Biało-czerwone po drugiej (po 1. były szóste) próbie awansowały o jedną lokatę. Zwyciężyły Niemki, przed Rosjankami i Amerykankami.

W jedynkach chłopców Polskę reprezentował Marcin Kiełbasa, który uplasował się na 12. miejscu. Wygrał Łotysz, przed Rosjaninem i Niemcem. Polak po 1. ślizgu zajmował również 12. miejsce i w finałowym zjeździe nie udało mu się poprawić wyniku.

W Vallée de Joux Cross-Country Centre rywalizowali biegacze narciarscy. W rywalizacji dziewcząt w konkurencji Cross-country cross wystartowały trzy nasze zawodniczki. Do półfinału awansowały dwie: Karolina Kaleta (13. miejsce) oraz Hanna Popko (24.). Trzecia z Polek – Karolina Kukuczka – zajęła 35. miejsce, które nie było premiowane awansem do ½ finału rywalizacji.

W kwalifikacjach chłopców wystartowali: Piotr Sobiczewski (24. – awans do ½ finału), Sebastian Bryja (33. – odpadł z rywalizacji) oraz Robert Bugara (37. – odpadł z rywalizacji).

W swoim biegu półfinałowym Polki zajęły: Popko – 6., a Kaleta – 9. miejsce i na tym zakończyły rywalizację. W klasyfikacji końcowej Popko była 18., Kaleta 25., a Kukuczka 35.

Wśród chłopców do finału także nie awansował Sobiczewski, który był 9., ostatecznie plasując się na 25. lokacie. Bryja był 33., a Bugara 37.

Nie najlepiej spisali się także nasi reprezentanci w short-tracku (1000m). Wśród dziewcząt Hanna Sokołowska i Maria Dobosz zajęły ostatnie miejsca w swoich biegach kwalifikacyjnych. Ostatecznie Dobosz została sklasyfikowana na 17. miejscu, a Sokołowska na 23. Złoto i srebro wywalczyły Koreanki, a brązowy medal Kanadyjka.

Pecha w swoim pierwszym biegu miał także Mateusz Krzemiński, który podczas jednego z ostatnich okrążeni potknął się i wypadł z toru. Polak został sklasyfikowany na 31. miejscu. W finale dwa pierwsze miejsca także zajęli Koreańczycy, a brąz wywalczył reprezentant Chin.

We francuskim Les Tuffes Nordic Centre nasi kombinatorzy rywalizowali w konkursie indywidualnym (NH/6 km). Najlepiej spisał się Mateusz Jarosz, który zajął 14. miejsce. Polak po konkursie skoków był 8.
12. miejsce po skokach zajmował z kolei Bartłomiej Klimowski, który po biegu na 6 km ostatecznie uplasował się na 17. pozycji.

W Champéry Curling Arena ruszył turniej par mieszanych. Gra w nim czwórka naszych reprezentantów, każdy w drużynie z zawodnikiem z innego kraju. W sobotę swoje pierwsze mecze rozegrało dwoje z nich. Klaudia Schmidt w parze z Brytyjczykiem Jamie Rankinem pokonali parę rosyjsko-brazylijską 8:2. Kolejny mecz polsko-brytyjska para rozegra 20 stycznia z ekipą TUR/SWE.

W jednym z wieczornych spotkań Dominik Schmidt (POL) w parze ze Szwedką Nillą Hallstroem zmierzyli się z parą ESP/GER i pokonali ich 10:9.

W niedzielę swoje mecze rozegrają pozostali Polacy: Robert Kamiński (POL) w parze z Youbeen Park (KOR) zmierzą się z parą USA/ITA, a Monika Wosińska (POL) z Likunem Zhangiem (CHN) zagrają z ekipą NZL/FRA.

W niedzielę czeka nas także turniej skoków narciarskich dziewcząt (10:30 – Wiktora Polanowska, Wiktoria Przybyła) i chłopców (14:00 – Adam Niżnik, Jan Habdas), sprint dziewcząt w biegach narciarskich (11:30 – H.Popko, K.Kukuczka, K.Kaleta) i chłopców (12:30 – R.Bugara, S.Bryja, P.Sobiczewski) oraz skeleton dziewcząt (14:00 – Zuzanna Klocek).