Spotkanie Thomasa Bacha z Mateuszem Sochowiczem

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach spotkał się na torze saneczkarskim w Yanqing, na którym rozgrywana jest rywalizacja o medale XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie z Mateuszem Sochowiczem.

– Mocny i dzielny z pana człowiek – powiedział Bach. – Z pana też – odpowiedział sportowiec szefowi światowego ruchu olimpijskiego.

Dla 25-letniego Polaka olimpijski występ w pekińskich igrzyskach miał wymiar symboliczny. W listopadzie 2021 roku na tym samym torze miał poważny wypadek. Na tor po intensywnej rehabilitacji wrócił dopiero w połowie stycznia, a 9 lutego zawody ukończył na 25. miejscu.

Thomas Bach w czasie styczniowej wizyty w Warszawie przekazał prezesowi Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Zdzisławowi Ingielewiczowi pamiątkowy firmowy zegarek MKOl, prosząc go o wręczenie Sochowiczowi.

– Zegarek ma swoje ważne miejsce wśród moich sportowych pamiątek, dlatego nie noszę go na co dzień – powiedział potem saneczkarz.

W rozmowie Bacha z Sochowiczem w Yanqing uczestniczył także prezydent Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) Łotysz Einars Fogelis, były wiceprezydent i sekretarz generalny tej organizacji.

Na zakończenie spotkania Thomas Bach wręczył polskiemu saneczkarzowi zestaw pamiątek MKOl.

Jerzy JakobscheAttache prasowy Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022
Fot.: Polska Misja Olimpijska