Stadion Śląski organizatorem lekkoatletycznych ME 2028

Po raz pierwszy w historii lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy odbędą się w Polsce. Gospodarzem wydarzenia w 2028 r. będzie Stadion Śląski – Narodowy Stadion Lekkoatletyczny.

Informację przekazano podczas dzisiejszej konferencji prasowej na Stadionie Śląskim, w której udział wzięli m.in. Dobromir Karamarinov p.o. Prezydenta European Athletics, Jakub Chełstowski Marszałek Województwa Śląskiego oraz dr Henryk Olszewski Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Stadion Śląski jako gospodarz Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce stanął na wysokości zadania i udowodnił, że jest godnym zaufania partnerem do organizacji tego typu imprez. Na ręce Pana Marszałka pragnę złożyć gratulacje oraz podziękowania za intensywną i bardzo owocną współpracę. Wspólnie udało nam się przygotować mistrzostwa, które są prawdziwym świętem królowej sportu. Jestem przekonany, że Stadion Śląski doskonale sprawdzi się również w nowej roli. Ten obiekt ma ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystać – mówi Dobromir Karamarinov, p.o. Prezydenta European Athletics.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej Dobromir Karamarinov p.o. prezydenta europejskiej federacji, w 2027 r. jako wydarzenie testowe na Stadionie Śląskim odbędą się również Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce.

– Stadion Śląski stał się poważnym konkurentem w rywalizacji o organizację międzynarodowych wydarzeń najwyższej rangi. Jestem z tego bardzo dumny zarówno jako marszałek jak i mieszkaniec Śląska. To pokazuje, że obiekt spełnia wszelkie wymogi i jest doskonale przystosowany do tego, by gościć elitę światowych sportowców. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować przedstawicielom europejskiej federacji za zaufanie jakim po raz kolejny nas obdarzyli przyznając organizację tak prestiżowych zawodów oraz za wsparcie podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021, które odbywają się właśnie na Śląskim – mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Od sierpnia 2020 r. Stadion Śląski jest oficjalnie Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. Niespełna miesiąc temu odbywały się tu Mistrzostwa Świata w Sztafetach. Dziś finałowy dzień zmagań o tytuł drużynowego mistrza Europy. Lekkoatleci pojawią się na obiekcie ponownie 20 czerwca podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego, a następnie 5 września w czasie Memoriału Kamili Skolimowskiej. Śląski już od trzech lat gości kolejne edycje tych międzynarodowych mityngów.

– Jestem wzruszony, bo marzenia się spełniają, jeżeli tylko się do nich naprawdę dąży. Jesteśmy na poziomie organizacyjnym, który dorównuje znakomitym wynikom naszych zawodników. Współpraca z Panem Marszałkiem przebiega bardzo dobrze i wierzę, że dalej wspólnie będziemy podążać drogą rozwoju tego pięknego sportu, jakim jest lekka atletyka – dodaje dr Henryk Olszewski, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy to zawody organizowane pod auspicjami europejskiej federacji już od 1934 r. Po raz pierwszy zawody tej rangi odbędą się w Polsce.

Gospodarzem przyszłorocznej edycji zawodów będzie Stadion Olimpijski w Monachium. W 2024 r. wydarzenie zorganizuje Rzym. Decyzją European Athletics lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy zagoszczą w Chorzowie w 2028 r.

Do tej pory Reprezentacja Polski podczas Mistrzostw Europy w lekkoatletyce 54 razy sięgnęła po złoty medal. Pierwszym medalistą w biało-czerwonych barwach był Janusz Kusociński, który w 1934 r. zdobył srebro w biegu na 5 000 metrów. Najwięcej medali dla Polski, bo aż 10, wywalczyła Irena Szewińska startując w biegach sprinterskich i skoku w dal. Konkurencją, w której Polacy najczęściej triumfowali był rzut młotem. Aż 16 razy stawali na podium, z czego czterokrotnie złotą medalistką była Anita Włodarczyk, Ambasadorka Stadionu Śląskiego.

Stadion Śląski
Fot.: Paweł Skraba/DME Silesia21