Torwar wypełnił się miłośnikami gimnastyki

Blisko tysiąc młodych sportowców wypełniło warszawski Torwar biorąc udział w historycznym wydarzeniu – wyjątkowej akcji „Gimnastyka dla Polaków”. Ta największa od dwóch dekad impreza w polskiej gimnastyce spotkała się z niezwykle gorącym przyjęciem uczestników i okazała się olbrzymim sukcesem organizatorów – Polskiego Związku Gimnastycznego.

Ogólnopolska akcja „Gimnastyka dla Polaków” zgromadziła prawie tysiąc młodych uczestników. W sobotę 19 listopada Torwar stał się największą i najważniejszą gimnastyczną areną w Polsce. We wspólnej zabawie i rywalizacji wzięły udział całe rodziny. Dzieci uczestniczyły w czterech konkurencjach gimnastycznych: gimnastyce artystycznej, sportowej, trampolinach i akrobatyce. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy wiekowe: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-17 lat. Najlepsi otrzymali puchary, a każdy uczestnik pakiet startowy z prezentem oraz medal.

– Jestem zbudowany tym, jak wiele osób chciało skorzystać z naszej akcji, jak wielkim się cieszyła zainteresowaniem – mówi Leszek Blanik, mistrz olimpijski, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego. – Pierwotnie przewidywaliśmy około 500 uczestników, jednak ostatecznie na Torwarze mieliśmy ich blisko tysiąc, co jest ogromnym sukcesem. Było to największe tego typu przedsięwzięcie w historii naszego związku. Po opiniach zebranych jeszcze w trakcie wspólnej zabawy wnioskuję, że organizacja wypadła bardzo dobrze i takie inicjatywy są w naszym kraju bardzo potrzebne – dodaje.

Rozgrywanie poszczególnych konkurencji przeplatane było pokazami gimnastycznymi. Dodatkowo każdy mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o sportowcach patriotach oraz w projekcie „Akademia Młodego Warszawiaka”, organizowanym przez AWF Warszawa. Po zakończeniu zmagań najmłodszych rozpoczęły się pokazy mistrzów. Wystąpił m.in. duet akrobatyczny Duo Infinity – finaliści „Mam talent”, a także reprezentanci i reprezentantki Polski w poszczególnych sportach gimnastycznych. Na koniec na wszystkich czekała prawdziwa gratka – pokazy aktualnej wicemistrzyni świata w wieloboju w gimnastyce artystycznej Darji Varfolomeev.

Po swoich magicznych występach młoda (w listopadzie skończyła 16 lat) gwiazda gimnastyki artystycznej poprowadziła wyjątkowy trening, tzw. master class, w którym wzięło udział 105 gimnastyczek z całej Polski. Wspólne ćwiczenia z wicemistrzynią świata były dla nich niezwykłym przeżyciem i olbrzymią motywacją do dalszej wytężonej pracy na treningach.

Najlepszych nagrodzono na specjalnie zbudowanej scenie. Medale wręczali m.in. prezes PZG Leszek Blanik, członkowie Zarządu PZG Małgorzata Solarz-Kulbicka, Adriana Szymańska, Bogusława Śrutwa, Witold Roman – dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu, Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl, Włodzimierz Pazik – Instytut Sportu, mistrz świata w judo Rafał Kubacki, Justyna Grzelak – przedstawicielka firmy Vectra, głównego sponsora PZG.

Impreza na Torwarze przyciągnęła na trybuny liczne grono kibiców i rodziców startujących dzieci. Było to prawdziwe święto polskiej gimnastyki, potwierdzające, jak wielki drzemie w niej potencjał. Nie byłoby to możliwe bez nowego otwarcia, jakie miało miejsce w październiku 2021 roku, kiedy delegaci PZG wybrali nowe władze związku i powierzyli kierowanie nim Leszkowi Blanikowi. Zaangażowanie nowego zarządu, w szczególności prezesa, w zmienianie dotychczasowej rzeczywistości jest dobrze widoczne. – Bardzo doceniam pracę Leszka, którą wykonuje w związku. Kolejny raz okazuje się, że nasz wybitny olimpijczyk potrafi być także doskonałym menedżerem, to mnie bardzo cieszy – skomentował Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.