3. edycja Warsztatów dla Olimpijczyków

Rozwój osobisty, charakterystyka rynku pracy, przejście przez zmianę, to główne tematy warsztatów, które mają za zadanie ułatwić olimpijczykom odnalezienie się w życiu po karierze sportowej.

W dniach 16-18 listopada w Centrum Olimpijskim PKOl odbyła się kolejna edycja warsztatów skierowanych do olimpijczyków, którzy chcą przygotować się do lepszego przejścia na zawodniczą emeryturę. Celem programu jest ich rozwój osobisty: zwiększenie świadomości mocnych stron i talentów, praca nad obszarami deficytowymi, odnalezienie balansu pomiędzy życiem zawodowym, a osobistym, zmniejszenie kosztów emocjonalnych związanych z momentem zakończenia kariery zawodniczej oraz nauka praktycznych umiejętności związanych z pracą zawodową po zakończeniu kariery sportowej, jak również przedstawienie bieżącej sytuacji na rynku pracy.

Trzydniowe warsztaty były prowadzone przez Mariusza Bonka (Kontekst HR) oraz Karinę Sudomir (Wyższe Piętro HR), którzy są wieloletnimi ekspertami i praktykami w swoich dziedzinach, jednak jak przyznają, praca z grupą olimpijczyków jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Warsztaty były poprzedzone testem Success Insights, który zapewnia kompleksowe analizy, wspierające selekcję talentów, świadomy rozwój, motywowanie ludzi, budowanie efektywnej komunikacji oraz relacji w miejscu pracy. Na podstawie tych badań warsztaty będą prowadzone kierunkowo do potrzeb uczestników.

W tej edycji udział wzięło 13 olimpijczyków, wśród nich również medaliści olimpijscy zarówno ze sportów letnich, jak i zimowych.

Natalia Kaliszek: – Każdy z nas jest inny. Połączył nas sport i proces wychodzenia z niego przechodzimy podobnie. Już samo spotkanie z osobami mierzącymi się z tymi samymi problemami jest bardzo inspirujące. Dziękuję za możliwość wymiany doświadczeń i wsparcie jakim się obdarzyliśmy. Nie miałam jeszcze doświadczenia z pracą zawodową, ale dzięki warsztatom jestem do tego bardziej przygotowana, czuję się pewniej.

Krzysztof Maksel: – Te warsztaty były dla mnie bardzo inspirujące, motywujące i przepełnione pozytywną energią. Mogłem poznać znakomitych sportów, których do tej pory znałam jedynie z prasy, bo my sportowcy nie mamy czasu w trakcie igrzysk olimpijskich ze sobą tyle, i tak szczerze, rozmawiać. Dziękuję, że mogłem wziąć w tym udział.

Pomysłodawczynią tego projektu jest Luiza Złotkowska, która od zakończenia kariery sportowej pracuje w Polskim Komitecie Olimpijskim. Jak sama podkreśla bycie olimpijczykiem to zaszczyt i powód do dumy, nie należy o tym zapominać budując swoje drugie życie zawodowe.

PKOl