Trener Janusz Jackowski odznaczony medalem 100-lecia PKOl

Doc. dr hab. Janusz Jackowski – wybitny trener lekkiej atletyki, wykładowca akademicki, pasjonat sportu i społecznik otrzymał medal 100-lecia PKOl. Wyróżnienie wręczyli Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Elżbieta Urbańczyk-Baumann – olimpijka, dyrektor Działu Administracji i Obsługi Organów Statutowych PKOl.

Janusz Jackowski swoją przygodę ze sportem – lekkoatletyką – rozpoczął w 1948 roku.Od 1956 roku był związany – jako trener i wykładowca z Wyższą Szkołą Wychowania Fizycznego – późniejszą Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W latach 1969-1972 pełnił funkcję kierownika wyszkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, kierując przygotowaniami do Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). W kolejnych latach był także delegatem technicznym IAAF (International Amateur Athletics Federation). W latach 1991-2006 członek Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego.

Był wieloletnim trenerem lekkiej atletyki w klubie AZS Poznań, specjalizował się w biegach średnich i długich. Opracował własny, skuteczny system treningowy dla biegaczy, opisany w „Zarysie lekkoatletyki”, do dziś aktualnym podręczniku dla trenerów, nauczycieli i studentów. Ogromną i chyba najbardziej pamiętaną zasługą doc. dra Janusza Jackowskiego jest skupienie w WSWF, potem AWF, wybitnych lekkoatletów lat 70. Dzięki jego śmiałej i nietypowej jak na owe czasy inicjatywie w Uczelni studiowali tacy giganci lekkiej atletyki jak Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski czy Tadeusz Ślusarski (złoci medaliści olimpijscy) i wielu innych wybitnych zawodników, którzy w trakcie studiów osiągali swoje największe sukcesy.

W 2011 r. doc. dr Janusz Jackowski został uhonorowany Złotym Medalem „Za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego”. Do dziś działa w Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Polskim Związku Lekkiej Atletyki pozostając zaangażowany w edukację nauczycieli, instruktorów i trenerów.

Biuro Komunikacji PKOl