Warto obserwować!

Subiektywne zestawienie instagramowych profili młodych sportowców, którzy mają za sobą swój debiut na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich (YOG) bądź Olimpijskich Festiwalach Młodzieży Europy (EYOF), a przed sobą drogę do Tokio 2021 i Pekinu 2022.

Młodych olimpijczyków, których warto śledzić na IG, nie sposób wszystkich wymienić. Podajemy poniżej kilka kont, gdzie znajdziemy sporą dawkę pozytywnej energii, inspirujące treningi i sportowe sukcesy – od małych po te spektakularne (mimo trudnego, pandemicznego roku). Młodzi sportowcy mają duży potencjał do tego, żeby występować w charakterze 'role models’ i motywować do aktywności fizycznej.

Dyscypliny letnie

Czy sukcesy złotej medalistki III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Buenos Aires 2018, triumfatorki French Open 2020 tenisistki Igi Światek sprawią, że wiosną i latem korty będą pełne początkujących adeptów tej dyscypliny? Już od kilku lat popularność tenisa w Polsce rośnie, ale być może postać Igi sprawi, że po rakietę sięgnie jeszcze więcej osób.

W stolicy Argentyny w zawodach brała udział także rówieśniczka naszej tenisistki świetnie rokująca lekkoatletka Pia Skrzyszowska (późniejsza wicemistrzyni Europy juniorów w biegu na 100 m przez płotki 2019), której debiut w imprezie o charakterze olimpijskim przypadł w 2017 roku podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Györ. W tegorocznych Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu Pia w biegu na 60 m przez płotki zajęła piąte miejsce z czasem 7,95 s.

Co jeszcze łączy te dwie zawodniczki? Zarówno ojciec tenisistki, jak i mama lekkoatletki to olimpijczycy z Seulu (1988)!

Pozostając jeszcze w temacie królowej sportu. Do grona podopiecznych wybitnego trenera Aleksandra Matusińskiego – obok Małgorzaty Hołub-Kowalik, Aleksandry Gaworskiej, Natalii Kaczmarek dołączyła Kornelia Lesiewicz (uczestniczka EYOF Baku 2019). Sztafeta 4x400m w ww. składzie, zdobyła brązowy medal Halowych Mistrzostw Europy, a Lesiewicz ustanowiła halowy rekord Polski juniorek. Czy zobaczymy ją w Tokio? Zapytana o plany odpowiedziała: „Mam 17 lat, niczego nie muszę. Bawię się sportem”. Będziemy trzymać za nią kciuki!

Podobnie jak za pływaka Jakuba Majerskiego (brązowy medal 4×100m stylem zmiennym, zdobyty podczas III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires 2018), który w tym roku uzyskał minimum na Igrzyska XXXII Olimpiady w Tokio.

Dyscypliny zimowe

Do XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie został niecały rok. Czy zobaczymy na nich naszych reprezentantów z EYOF Sarajewo 2019?
Złoty i brązowy medal przywiozła stamtąd biegaczka narciarska Monika Skinder. Niedawno zachwyciła nas swoją formą stając się bohaterką historycznego sukcesu – została mistrzynią świata juniorów w sprincie techniką klasyczną! Z kolei w short tracku brązowy krążek (500 m) oraz srebrny (sztafeta) zdobyła w stolicy Bośni i Hercegowiny Magdalena Zych. Nasza łyżwiarka szybka została w tym roku wicemistrzynią Polski, a sztafeta z jej udziałem zajęła w mistrzostwach Europy piąte miejsce.
Sukcesami mogą poszczycić się także nasi młodzi olimpijczycy z ZMIO Lozanna 2020. Sztafeta juniorów młodszych w biathlonie w składzie: Jan Guńka, Konrad Badacz i Marcin Zawółzdobyła w mistrzostwach świata w Obertilliach pierwsze miejsce! Przypomnijmy, że Marcin Zawół przywiózł z Lozanny pierwsze dla Polski złoto w historii startów biało-czerwonych w Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.

Młodym olimpijczykom życzymy wywalczenia przepustki na Zimowe Igrzyska Olimpijskie!

Partnerem Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji Olimpijskiej jest Kinder Joy of moving – program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu grupy Ferrero.