World Athletics ogłosiło zasady rozgrywania sztafety maratońskiej w chodzie

Federacja World Athletics określiła zasady sztafety mieszanej na dystansie maratońskim w chodzie sportowym. Konkurencja ta, będąca w programie paryskich igrzysk, zadebiutuje pod koniec kwietnia w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Antalyi.

Układ dystansów będzie inny podczas mistrzostw w Antalyi będących kwalifikacją olimpijską niż w trakcie zmagań we Francji. W Turcji chodziarze zmierzą się z odcinkami o długościach 12,195 km – 10 km – 10 km – 10 km. Zgodnie z zasadami kwalifikacji pierwsze 22 zespoły na mecie rywalizacji w Antalyi – trasę zmagań zaplanowano na terenie centrum wystawienniczego EXPO 2016 – wywalczą kwalifikację dla kraju na igrzyska w Paryżu. Podczas zmagań olimpijskich drużyny krajowe będą rywalizować na ulicach stolicy Francji na odcinkach o długości 11,395 km – 10 km – 10 km – 10,8 km.

World Athletics poinformowało także o zasadach jakie mają obowiązywać podczas rywalizacji w sztafecie maratońskiej chodziarzy. Poznaliśmy informację jak będzie wyglądać „strefa zmian”. W oznaczonym miejscu między zawodnikami będzie musiało dojść do kontaktu fizycznego np. poprzez klepnięcie dłońmi.

Jaki czas zawodnicy spędzą w strefie kar? Po trzech czerwonych kartkach (liczonych nie indywidualnie, ale zespołowo) będą to 3 minuty, po czwartej, piątej i szóstej – po minucie. Siódma czerwona kartka – dla któregokolwiek z członków drużyny – będzie oznaczała dyskwalifikację zespołu. Sędziowie mają przywiązywać dużo większą uwagę do stylu chodu.

Strefa odpoczynku dla zawodników, którzy aktualnie nie będą rywalizować ma być podobna do pomieszczeń dla wieloboistów. Dozwolone będą tam zabiegi masażu, jedzenie, kąpiele lodowe czy spanie.

4. Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chodzie Sportowym odbędą się w Antalyi 21 kwietnia. Rywalizacja sztafet na igrzyskach w Paryżu jest zaplanowana na 7 sierpnia.

PZLA
Fot.: Szymon Sikora/PKOl