XVII Letni EYOF Maribor 2023 oficjalnie otwarty!

XVII Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF) 2023 został oficjalnie otwarty w niedzielny wieczór na miejscowym stadionie Ljudski vrt. Sportowcom towarzyszyło ponad 200 artystów, w tym najpopularniejszy słoweński zespół Joker out, Słoweńska Orkiestra Wojskowa, Raiven i ponad 5000 widzów.

Uroczyste otwarcie rozpoczęło się od hymnu narodowego Słowenii i wciągnięcia na maszt słoweńskiej flagi. Jednym z głównych punktów programu był przemarsz narodowych reprezentacji 48 krajów Europy. Towarzyszyła im Orkiestra Armii Słoweńskiej. Polskimi chorążymi byli: Nicole Widłak (judo) i Roch Krukowski (lekkoatletyka), który rok temu podczas EYOF 2022 w Bańskiej Bystrzycy zdobył złoty medal w rzucie oszczepem.

Następnie wolontariusze, sportowcy, sędziowie i trenerzy złożyli ślubowanie, którzy przed publicznością zobowiązali się do przestrzegania wszystkich zasad i wartości olimpijskich. Potem nadeszła chwila, na którą wszyscy czekali. Od starożytnej Grecji symbolem igrzysk olimpijskich był płomień, który symbolicznie reprezentuje pokój, przyjaźń, tolerancję i nadzieję, a także wartości olimpijskie. Zapalenie znicza oznaczało oficjalne rozpoczęcie tegorocznego EYOF.

Znicz festiwalowy uroczyście rozpalił słoweński sportowiec Tim Marovt. Znicz, w którym przez cały festiwal będzie płonął ogień, zaprojektowała wielokrotnie nagradzana scenograf Greta Godnič. Składa się on z 11 części, które otaczają płomień i reprezentują 11 gałęzi/dyscyplin sportowych tegorocznego EYOF.

– EYOF to największa multidyscyplinarna impreza sportowa w naszym kraju i jesteśmy dumni, że możemy być częścią tego niezapomnianego przeżycia dla młodych sportowców, którzy zabiorą z festiwalu nie tylko medale, ale także nowe doświadczenia i bezcenne przyjaźnie, co tak naprawdę liczy się najbardziej – powiedział pierwszy człowiek słoweńskiego sportu, prezes Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego, Franjo Bobinac.

Przewodniczący Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Spyros Capralos dodał, że EYOF to pierwszy krok na olimpijskiej drodze młodych sportowców ku igrzyskom olimpijskim. – Nie mam wątpliwości, że zobaczymy tu gwiazdy przyszłości, bo wielu zwycięzców EYOF zdobyło później medale na igrzyskach europejskich i olimpijskich. Chciałbym podziękować wszystkim, komitetowi organizacyjnemu, gminie Maribor, rządowi Słowenii, Słoweńskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, wolontariuszom i wszystkim, którzy ciężko pracowali, aby impreza się udała.

W uroczystości uczestniczyła również prezydent Republiki Słowenii Nataša Pirc Musar, która w duchu olimpijskim podkreśliła: – Niech ten festiwal olimpijski będzie świętem sportu, spełnionych marzeń, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Pani Prezydent oficjalnie otworzyła imprezę.

Przypomnijmy, że Młodzieżówa Reprezentacja Polski na XVII Letni EYOF Maribor 2023 liczy 122 sportowców, którzy wystartują we wszystkich sportach z programu tegorocznego festiwalu.

XVII Letni EYOF Maribor 2023 zakończy się 29 lipca.

PKOl – ToP
Fot.: PKOL – Szymon Sikora