ZIO Pekin 2022 tylko dla chińskich kibiców

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wraz z delegatami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego ustaliła kilka ważnych reguł, które będą obowiązywać podczas zbliżających się XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

Jedną z najważniejszych decyzji jest udział kibiców z Chin w olimpijskich zawodach. Niestety, zagraniczni fani olimpizmu nie będą mogli na żywo śledzić zmagań najlepszych zimowych sportowców świata. Decyzja ta została podjęta z powodu wciąż trwającej pandemii COVID-19.

Poinformowano także, że wszyscy zaszczepieni uczestnicy igrzysk, którzy przyjadą do Chin będą zwolnieni z kwarantanny, na którą będą musieli przygotować się ci niezaszczepieni – ma ona na trwać 21 dni. Organizatorzy zapewnili także, że indywidualnie będą rozpatrywać wszystkie prośby od uczestników igrzysk, którzy nie mogą przyjąć szczepionki ze względów zdrowotnych.

Ograniczone możliwości przemieszczenia się podczas całych igrzysk dotyczyć będą wszystkich osób uczestniczących w tej imprezie. W ramach tzw. „zamkniętej pętli” uczestnicy będą mogli przemieszczać się tylko między miejscami związanymi z igrzyskami w celach treningowych, startowych i służbowych.

Ponadto wszyscy krajowi i zagraniczni uczestnicy igrzysk oraz pracownicy Komitetu Organizacyjnego będą poddawani codziennym testom.

Zasady przedstawione przez Pekin 2022 zostaną szczegółowo opisane w Playbookach – poradnikach dla osób uczestniczących w ZIO 2022. Pierwsza ich wersja zostanie wydana pod koniec października 2021. Druga wersja zostanie opublikowana w grudniu.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego.

MKOl/PKOl