Znamy projekt medalu Zimowych Igrzysk Olimpijskich Gangwon 2024

„A Sparkling Future”, zaprojektowany przez 27-letniego Brazylijczyka Dantego Akirę Uwai, został ogłoszony zwycięzcą konkursu na projekt medalu Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Gangwon 2024. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 3000 propozycji awersów medali, które będą wręczane najlepszym sportowcom przyszłorocznego YOG.

„A Sparkling Future” to geometryczna interpretacja motta Gangwon 2024 „grow together, shine forever”. Ideę wzrostu oddają pionowe linie, a zróżnicowaną grupę uczestników YOG reprezentują elementy powstałe w wyniku wycinania i zmian faktur. Odmienność kształtów i form przedstawia różnorodność i to, jak wszyscy możemy przyczynić się do pokoju i współistnienia na różne sposoby. Polerowane wykończenia tworzą dynamiczne małe iskierki światła, symbolizujące chęć przewyższenia siebie i dokonania pozytywnych zmian w świecie.

– Nie chciałem, aby medal był ramą obrazu, tylko by na niego patrzono – powiedział Uwai. – Chciałem, żeby potraktowano to jak rzeźbę. Coś, co można podnieść, obejrzeć pod różnymi kątami i wyczuć jego fakturę. Myślę, że medal spełnia te oczekiwania i to było dla mnie bardzo ważne.

W wybór medali zaangażowany był 24-letni Zakea Page z Nowej Zelandii. Dzieło Page’a, zatytułowane „Beauty in Diversity”, zostało wybrane na III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie w Lozannie w 2020 roku. Wspominając o zwycięskim projekcie na Gangwon 2024, powiedział: – Ten projekt jest godnym zwycięzcą i piękną interpretacją wartości młodzieży Igrzysk Olimpijskich. Dla mnie przypomina on tradycyjne papierowe lampiony, które są znakiem rozpoznawczym Republiki Korei, wiszące jak baldachimy wokół świątyń i podczas parad… nawet rozsiane po ulicach Seulu.

Drugie miejsce w konkursie zajęła 27-letnia artystka Luisa Valencia Gomez z Kolumbii, która zaprojektowała „The Road to Victory”. Trzecie miejsce przypadło 32-letniemu grafikowi Carlosowi Alejandro Castañeda Arenas z Meksyku za projekt „Land of Dreams”.

Prototyp wykonany zwycięzcę zostanie teraz udoskonalony. Z kolei rewers medalu zostanie zaprojektowany przez Komitet Organizacyjny ZIO Gangwon 2024 i będzie odzwierciedlał elementy kultury koreańskiej, a także emblemat YOG.

Konkurs na projekt medalu Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Gangwon 2024 dobiegł końca 8 marca, przy niespotykanej dotąd liczbie otrzymanych zgłoszeń i uczestniczących krajów. W ciągu sześciu tygodni trwania konkursu nadesłano ponad 3000 projektów medali ze 120 krajów, co świadczy o kreatywności i talencie projektantów. To 10 razy więcej zgłoszeń niż w przypadku konkursu na projekt medalu na poprzedni Zimowy YOG. W tym roku w czołówce krajów pod względem zgłoszeń znalazły się Meksyk, Indie i Stany Zjednoczone, a następnie Republika Korei i Brazylia.

Zwycięski projekt zostanie wykorzystany na medalach przyznawanych sportowcom, którzy staną na podium podczas czwartej edycji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, która odbędzie się w Gangwon w Korei Południowej w dniach od 19 stycznia do 1 lutego 2024 r.

MKOl