31. Konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadanie olimpijskie

COVID-19, niosąc liczne utrudnienia, nie okazał się jednak przeszkodą w realizacji Konkursu im. Jana Parandowskiego w roku 2020. Zapraszamy wszystkich do udziału w edycji 2021 i przedstawiamy regulamin 31. Konkursu im. Jana Parandowskiego na opowiadanie olimpijskie. Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Poprzez uczestnictwo w konkursie młodzież szkolna rozwija swoje sportowe zamiłowania, poszerza wiedzę nt. igrzysk olimpijskich i szeroko rozumianego sportu, przenosząc zachowania, emocje, postawy ze sportowego świata do własnego otoczenia, własnego życia. Opowiadania młodzieży pokazują i rozwijają jej potrzeby uczciwej rywalizacji, fair play, szacunku dla przeciwnika, niepełnosprawności, zachowania godności w przypadku przegranej, dezaprobaty wobec rasizmu, dopingu i nieuczciwej rywalizacji, uznania dla wysiłku, siły woli, przyjaźni i wspólnoty z innymi ludźmi.

Konkurs im. Jana Parandowskiego to we współczesnej kulturze olimpijskiej  jedyny o długiej tradycji  nieokazjonalny konkurs literacki dla młodzieży. Konkurs sięga 1989 roku i niezmiennie cieszy się dużym uznaniem młodzieży szkolnej i nauczycieli. Od 2001 roku opowiadania laureatów wydawane są w formie książkowej oraz prezentowane w na stronie internetowej PKOl.

Konkurs im. Jana Parandowskiego w 2009 roku uznany został przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski za jedną z 20 najlepszych inicjatyw edukacyjnych realizowanych przez narodowe komitety olimpijskie na świecie.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora