48 polskich sportowców wystąpi w IV ZMIO Gangwon 2024

W styczniu i na początku lutego w Korei Południowej zostaną rozegrane IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024. Ta impreza to przedsmak „dużych” zimowych igrzysk olimpijskich, ale zarezerwowana tylko dla młodzieżowców. Tu często rodzą się przyszłe gwiazdy i medaliści właśnie igrzysk olimpijskich w wydaniu seniorskim.

– Ten rok, naszpikowany historycznymi momentami dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, rozpoczniemy Zimowymi Młodzieżowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Korei Południowej. Nasza młodzieżowa Olimpijska Reprezentacja Polski będzie liczyła 48 osób – 31 chłopców i 17 dziewcząt. Najprawdopodobniej ta liczba nie ulegnie już zmianie. Wierzę, że ten występ najlepszych polskich młodych sportowców w sportach zimowych przyniesie nam tak upragnione medale, których, w tej imprezie, wciąż nam bardzo brakuje. Na koncie Polski po trzech edycjach widnieje tylko jeden, ale za to złoty krążek. Zdobył go cztery lata temu w Lozannie, biathlonista Marcin Zawół. Trzymamy kciuki za każdego polskiego sportowca i za jak najlepsze ich występy w dalekiej Korei. Walczcie fair, pokonujcie swoje słabości, dajcie z siebie sto procent i bijcie swoje rekordy – zadowolenie i satysfakcja są wtedy murowane – powiedział Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosław Piesiewicz.

To będzie czwarta edycja ZMIO – Polacy startują w niej od początku. Ciekawostką jest to, że zawody będą rozgrywane na obiektach poolimpijskich. Przypomnijmy, że 6 lat temu w Korei Płd. odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie PyeongChang 2018. Biało-czerwoni wywalczyli tam dwa krążki – po indywidualne złoto sięgnął skoczek narciarski Kamil Stoch, który następnie wraz z kolegami z drużyny – Dawidem Kubackim, Maciejem Kotem i Stefanem Hulą – wywalczył jeszcze brąz olimpijski. Taka powtórka w Gangwon będzie mile widziana.

Radosław Piesiewicz – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Pierwsza edycja ZMIO odbyła się w Innsbrucku (2012), druga w Lillehammer (2016), a trzecia, ta która przyniosła Polsce pierwszy i jedyny jak do tej pory medal w historii startów w tej imprezie – w Lozannie (2020).

MIO powstały w zamyśle dla młodzieży od lat 14 do 18 i organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Pomysł imprezy przedstawił w 2001 roku Jacques Rogge. 6 lipca 2007 roku członkowie MKOl, na 119 sesji w Gwatemali, potwierdzili organizację młodzieżowej wersji igrzysk olimpijskich. Zawody odbywają się w cyklu czteroletnim począwszy od roku 2010 (igrzyska letnie) i 2012 (igrzyska zimowe). MKOl zarządził, aby w zawodach letnich mogło brać udział maksymalnie 3600 osób, a w zimowych 970.

MIO (YOG – eng.) ogólnie mają na celu integrację sportowej młodzieży świata i przygotowanie, a nawet zaszczepienie w nich marzeń o starcie w „dużych” igrzyskach olimpijskich, które są najważniejszą imprezą sportową na świecie. Jednak nie wszystkim startującym w młodzieżowych igrzyskach, udaje się zakwalifikować do olimpijskich reprezentacji w tych najważniejszych igrzyskach.

Późniejsi polscy olimpijczycy, którzy wystartowali w Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich to: Kinga Mitoraj (biathlon), Kaja Ziomek (łyżwiarstwo szybkie), Mateusz Haratyk (biegi narciarskie), Kinga Rajda (skoki narciarskie), Karolina Bosiek (łyżwiarstwo szybkie), Karolina Kukuczka (biegi narciarskie).

Młodzieżowa Olimpijska Reprezentacja Polski Gangwon 2024 liczyć będzie 48 sportowców – 31 chłopców i 17 dziewcząt. Znamy póki co stan liczbowy biało-czerwonych, ale jeszcze nie osobowy.

– Kwalifikacje do tej imprezy trwały do 29 grudnia 2023, a 5 stycznia 2024 roku poznamy składy osobowe w poszczególnych sportach, choć w kilku sportach nazwiska były już wyklarowane wcześniej. Ciekawostką może być fakt, że w Gangwon zobaczymy medalistów tegorocznego Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023, dla których będzie to drugi krok na olimpijskim szlaku. Ten trzeci, najważniejszy, to start w „dorosłych” igrzyskach olimpijskich, czego wszystkim życzymy – powiedział Marcin Doroś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który został powołany na szefa polskiej misji olimpijskiej w Korei Południowej.

Jacques Rogge

Medaliści zimowego EYOF (Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy) we Włoszech, których zobaczymy na pewno w ZMIO Gangwon 2024 to łyżwiarze szybcy z toru krótkiego – short track: Kornelia Woźniak (2 srebra i brąz), Krzysztof Mądry (srebro). Duże szanse na start w Korei ma także polska gwiazda wspominanego EYOF FVG 2023 – Hanna Mazur. W Korei, przymierzana jest do startu na torze długim, ale we Włoszech startując w short tracku zdobyła 4 medale: złoto, 2 srebra i brąz. Prywatnie Hania to córka byłego polskiego łyżwiarza szybkiego – Witolda Mazura.

Polacy w Korei wystartują w: biathlonie (6 sportowców), bobslejach (1), hokeju na lodzie 3×3 (13), saneczkarstwie (7), short tracku (3), łyżwiarstwie szybkim (4), narciarstwie alpejskim (2), biegach narciarskich (6), kombinacji norweskiej (2) i skokach narciarskich (4). To stan na 18 stycznia 2023. Mogą być jeszcze minimalne zmiany ze względu na relokacje, ale są mało prawdopodobne.

Znane składy osobowe Polaków mamy w: bobslejach – Michał Mikołajski, saneczkarstwie – Oliwia Dawidowska, Emilia Nosal, Zuzanna Jędrzejczyk, Zuzanna Pieron, Michał Gancarczyk, Karol Warzybok, Cyprian Dybalski i w short tracku – Anna Falkowska, Kornelia Woźniak i Krzysztof Mądry.

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 rozpoczną się 19 stycznia i potrwają do 1 lutego 2024 roku.

PKOl – ToP
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Tomasz Piechal


Wyjazd Młodzieżowej Olimpijskiej Reprezentacji Polski na IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Gangwon 2024 dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.