Fair play w sporcie jest niezbędne w równej mierze, jak sport dla życia. Nagroda Fair Play PKOl to inicjatywa, która ma na celu wyróżnienie i docenienie osób oraz instytucji, które promują uczciwe współzawodnictwa zasady uczciwego współzawodnictwa, szlachetności i honoru, a przede wszystkim wykazują się pielęgnowaniem prawa do szacunku człowieka wobec człowieka.
Nagroda Fair Play została ustanowiona 55 lat temu przez m.in. redaktora „Sztandaru Młodych” Tadeusza Olszańskiego, który w pamiętnym roku 1963 przeprowadził wywiad ze Zbigniewem Pietrzykowskim (brązowym medalistą olimpijskim z Melbourne 1956 oraz srebrnym z Rzymu 1960 roku w boksie), publikując go na łamach dziennika. Polski pięściarz przez redakcję został uznany „Dżentelmenem Sportu” jako zawodnik, który moralność walki sportowej przedkłada nad bezwzględne zwycięstwo. Wówczas Tadeusz Olszański podsumował postawę pięściarza następująco: „Fair play w sporcie jest niezbędne w równej mierze, jak sport dla życia”. Lecz zdaniem dżentelmena ringu, fair play nie ma znaczenia, jeśli nie kieruje zawodnikiem pasja w życiu. Obaj dżentelmeni już nie żyją, lecz uniwersalne treści, nadal motywują do działania na rzecz pielęgnowania moralności w sporcie.
Mając na uwadze dziedzictwo nagrody, wyjątkowy moment polskiego sportu jakim jest stulecie debiutu Polski w igrzyskach olimpijskich w 2024 roku, ogłaszamy rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń do 55. Nagrody Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
– Naszym celem powinna być walka o lepszy świat. Świat, który w drodze do wyników, sukcesu, komercjalizacji (wydarzeń) nie zapomina o wartościach. Dlatego tak ważne jest pokazywanie postaw fair w sporcie. Nagroda Fair Play PKOI od 55 lat temu służy – powiedziała Hanna Wawrowska przewodnicząca Rady Fair Play przy Prezesie PKOI, w ten sposób ogłaszając moment, od którego rozpoczyna się proces nadsyłania nominacji do jubileuszowej Nagrody Fair Play PKOl.
– W świecie, w którym dominują reakcje bezpośrednie, natychmiastowe komentarze i hejt, Nagroda Fair Play PKOl stanowi filar moralności w sporcie i w życiu. Jest wytyczną do szerszej debaty na temat czystości sportu, naszych postaw, także wobec sportowców – dodał Radosław Piesiewicz Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Nagroda Fair Play PKOl to inicjatywa, która ma na celu wyróżnienie i docenienie osób oraz instytucji, które wykazują się nie tylko osiągnięciami sportowymi, ale również promują zasady uczciwego współzawodnictwa, szlachetności i honoru, a przede wszystkim wykazują się pielęgnowaniem prawa do szacunku człowieka wobec człowieka.
Polski Komitet Olimpijski uznaje, że w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Polskie Związki Sportowe miały miejsce z pewnością różne zdarzenia, które potęgują nasz świat o dobro, uczciwość, a także moralne i przekrojowe myślenie o sporcie.
Nagroda Fair Play PKOl to inicjatywa, która nobilituje to jeszcze intensywniejszego świadczenia na rzecz dobra i czystości w sporcie i w życiu. Wyjątkowe czynne i postawy, akty oddania i wzajemności mogą stać się cennymi drogowskazami w dalszych dziejach polskiego sportu.
Termin składania nominacji do 55. Nagrody Fair Play upływa dnia 12 stycznia 2024 roku na adres: [email protected].
PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora