DZIĘCIOŁ JERZY
żeglarz Oficerskiego Yacht Klubu RP, olimpijczyk z Berlina (1936) w klasie jednoosobowej.
Żeglarz warszawskiego OYK RP zakwalifikował się do ekipy narodowej w wyniku eliminacji, które odbyły się podczas 12-dniowego obozu przedolimpijskiego (7-18 lipca 1936). W klasie jednoosobowej (jolki) przegrał jedynie z Leonem Jenszem i wyznaczony został na jego zastępcę podczas regat olimpijskich. Po igrzyskach (1937) w po raz pierwszy rozegranych mistrzostwach Polski w olimpijskiej klasie jednoosobowej Dzięcioł zdobył tytuł wicemistrzowski (za Henrykiem Olszewskim z JK AZS ) i w rok później (1938) też był drugi (75 pkt ) za swym kolegą klubowym z OYK RP Zbigniewem Osińskim (78 pkt.).
Bibl.: Głowacki, Dzieje żeglarstwa, s. 282-287; Głuszek, Leksykon 1999, s. 184 (tu błędne imię Jan i brak podstawowych danych biograficznych); Pawlak, Olimpijczycy, s. 65 (jak wyżej); Głowacki, Olimpijskie żagle, s. 25 (tu błędna informacja, że Jensz ukończył wszystkie wyścigi, co eliminuje udział w igrzyskach Dzięcioła).
*1936 Berlin: jolki – 18 m. na 25 start. zawodników z wynikiem 71 pkt. (zw. Holender D. Kagchelland – 163 pkt.). Dzięcioł wystąpił tylko w dwóch wyścigach (szóstym i siódmym) w których zajął dopiero 20 m., co w sumie dało Polakom 18 pozycję. Był to wynik na miarę oczekiwań. „Jolkarze nie przynieśli nam wstydu – pisała prasa fachowa – nie mieli ani awarii spowodowanych nieumiejętnością, ani protestów, dyskwalifikacji i tym podobnych, ujmę przynoszących wypadków”.
« powrót do listy |