Dokładnie za 365 dni – 4 lutego 2022 roku – rozpoczną się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Według zapewnień Komitetu Organizacyjnego oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego przygotowania do tych zawodów odbywają się bez zakłóceń, a Chiny są już niemal w pełni gotowe do przyjęcia 2800 sportowców z ponad 90 krajów.
Pekin, miasto-gospodarz ZIO, jako pierwsze w historii miasto zostanie gospodarzem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich (Igrzyska XXIX Olimpiady Pekin 2008). W związku z tym organizatorzy maksymalizują wykorzystanie istniejących już obiektów, jednocześnie kładąc nacisk na zrównoważony rozwój w budowie i eksploatacji nowych.
Aż siedem obiektów, które służyły w trakcie Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008 zostanie wykorzystanych podczas zbliżających się Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Do tych obiektów zaliczyć możemy m.in. Stadion Narodowy „Ptasie Gniazdo”, na którym odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia; „Water Cube” – który zostanie przekształcony z pływalni w miejsce rozgrywania zawodów w curlingu oraz Centrum Sportu Wukesong, które w 2008 roku służyło koszykarzom, a za rok będą w nim rywalizować hokeiści.
Budowa nowych aren, na których będą odbywać się zawody sportowe, została ukończona zgodnie z harmonogramem w 2020 roku. Co ważne, wszystkie obiekty w Pekinie będą w 100% zasilane energią odnawialną!
– Za pół roku Igrzyska w Tokio, ale intensywnie przygotowujemy się również do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Prace organizacyjne prowadzone są zgodnie z harmonogramem określonym przez Komitet Organizacyjny Pekin 2022. Wspólnie ze związkami sportowymi pracujemy nad wstępnym określeniem szerokiego składu na ZIO oraz wstępną możliwością rezerwacji lotów do Pekinu. Oczekujemy, iż podobnie jak w przypadku Igrzysk XXIX Olimpiady w Pekinie w 2008 roku, te także będą doskonale przygotowane organizacyjnie. Wierzymy, że będzie to również kolejny sygnał iż świat wraca do normalności po pandemii. Zapewniam, że zrobimy wszystko by zapewnić naszym sportowcom jak najlepsze warunki udziału w tym wydarzeniu. Jest to możliwe także dzięki Sponsorom Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. To wsparcie jest dla nas niezwykle ważne – powiedział Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Obecnie większość sportowców bez znaczących problemów realizuje plan szkoleniowy. Jedynym dość sporym problemem jest fakt, iż w dalszym ciągu część zawodów sezonu zimowego 2020/2021 jest odwoływana lub przesuwana. Należy pamiętać, iż część z nich jest kwalifikacją do ZIO w Pekinie.
Do tej pory Polska Reprezentacja Olimpijska wystartowała we wszystkich edycjach „białych igrzysk” od Chamonix 1924, aż po PyeongChang 2018. Członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej wywalczyli w nich 22 medale: 7 złotych, 7 srebrnych, 8 brązowych.
Pierwszy zimowy medal dla Polski – brązowy – zdobył w Cortina d’Ampezzo w 1956 roku Franciszek Gąsienica-Groń (kombinacja norweska). Cztery lata później w Squaw Valley (1960) na podium stanęły pierwsze Polki – srebro w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 m wywalczyła Elwira Seroczyńska, a brąz – w tej samej konkurencji – Helena Pilejczyk. Z kolei pierwsze polskie złoto z ZIO przywiózł w 1972 roku (Sapporo) skoczek narciarski Wojciech Fortuna.
Do tej pory najbardziej medalowymi zimowymi igrzyskami dla Polski były ZIO Vancouver 2010 i ZIO Soczi 2014. Z obu edycji Polacy przywieźli po 6 medali, jednak to ta rosyjska była najbardziej udana pod względem kolorów krążków. W Soczi zdobyliśmy 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal.
Najbardziej utytułowani polscy zimowi medaliści olimpijscy:
Kamil Stoch (skoki narciarskie) – 3 złote, 1 brązowy
Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) – 2 złote, 1 srebrny, 2 brązowe
Adam Małysz (skoki narciarskie) – 3 srebrne, 1 brązowy
XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 odbędą się w dniach 4-20 lutego.
Biuro Komunikacji PKOl