12 października to dzień narodzin Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Dokładnie 102 lata temu w Krakowie grupa działaczy sportowych zawiązała Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich, odpowiadając tym samym na społeczną potrzebę Polek i Polaków, by wziąć udział w igrzyskach olimpijskich.
Już wtedy igrzyska olimpijskie rozbudzały wyobraźnię, stroiły emocje, poruszały świat. Zaistnienie Polski w międzynarodowym ruchu olimpijskim było ważne z powodów sportowych, społecznych i państwowych. Polska, od niedawna ciesząca się niepodległością (11 listopada 1918), którą odzyskała po 123 latach panowania państw zaborczych, mogła zaprezentować na stadionie olimpijskim biało-czerwoną flagę pośród innych, wolnych i niepodległych państw.
Nasz debiut olimpijski nastąpił dopiero w 1924 roku, gdyż wojna polsko-bolszewicka 1920 roku pokrzyżowała plany polskich olimpijczyków. Protektorem Komitetu Olimpijskiego był Józef Piłsudski, który musiał odwołać polskich sportowców z obozów przygotowawczych do igrzysk w Antwerpii i rozkazem powołać do obrony polskich granic. Wielu wybitnych sportowców straciło wówczas życie, ale Polska została obroniona.
Początki udziału Polski w igrzyskach olimpijskich były więc wypełnione nadzieją, potrzebą i walką. Dzisiaj, od naszego debiutu mija dokładnie 97 lat. Zdobyliśmy 319 medali igrzysk olimpijskich (297 w letnich igrzyskach olimpijskich, 22 w zimowych) oraz 8 medali w Olimpijskich Konkursach Sztuki. Na Igrzyskach Europejskich Polacy zdobyli dotąd 34 medale, a w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich – 20. Do tego dochodzą medale z Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy, z których młodzi sportowcy przywieźli 182 medale. Sport pomógł odbudować polską państwowość i na zawsze stał się istotnym obszarem życia społecznego. Sukcesy i coraz bardziej liczna Polska Reprezentacja Olimpijska jest symbolem siły ruchu olimpijskiego i jego przyszłości. Olimpijczykom towarzyszy nadzieja na udany start, potrzeba spełnienia w sportowej walce, która trwa do samego końca. Igrzyska olimpijskie są podobno największym marzeniem każdego sportowca. Są globalnym świętem sportu. Medalowy dorobek jest znakomity, ale ten olimpijski – moralny jest o wiele większy.
Misją Polskiego Komitetu Olimpijskiego jest zabezpieczenie i organizacja udziału Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej w igrzyskach olimpijskich. Ale równie ważny jest świadomy udział w igrzyskach w roli olimpijczyka, trenera, kibica, dziennikarza. Tu z pomocą przychodzi kultura i edukacja olimpijska – taka materia działań, którą trudno zdefiniować w prostych słowach, a jednocześnie zdefiniować jednoznacznie. My rozumiemy ją tak, że kultura jest duchową interpretacją świata sportu i olimpizmu, dekonstruuje zdarzenia ze stadionów olimpijskich i przedstawia je w formie dla powszechnego odbioru. Edukacja olimpijska to działania bezpośrednie i pośrednie dedykowane różnym grupom odbiorców. Tak działamy, aby kształtować humanistyczne rozumienie sportu i olimpizmu.
Z okazji urodzin PKOl, wystartowaliśmy z kampanią SPORT JEST DOBRY – MAMY NA TO OLIMPIJSKIE DOWODY!, w której prezentujemy postacie naszych olimpijczyków jako bohaterów wartości olimpijskich. Zapraszamy na nasz profil Edukacja olimpijska na FB oraz do Szkolnej Akademii Olimpijskiej.
Oprócz tego w Centrum Olimpijskim w Warszawie stanęła wystawa „START”. Wzdłuż głównej alei znajdują się rzeźby przedstawiające naszych medalistów olimpijskich: Halinę Konopacką (złoty medal olimpijski w rzucie dyskiem Amsterdam 1928), Janusza Kusocińskiego (złoty medal olimpijski w biegu na 10 km Los Angeles 1932), Irenę Szewińską (7 medali olimpijskich w biegach sprinterskich i skoku w dal od Tokio 1964 do Montrealu 1976), Jerzego Kuleja (dwa złote medale olimpijskie w boksie Tokio 1964 i Meksyk 1968), Ryszarda Szurkowskiego (dwa srebrne medale olimpijskie w kolarstwie szosowym Monachium 1972 i Montreal 1976), Tomasza Majewskiego (dwa złote medale olimpijskie w pchnięciu kulą Pekin 2008 i Londyn 2012) oraz Anitę Włodarczyk (trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020). Jest to udany prezent dla polskiego ruchu olimpijskiego, którego sercem są olimpijczycy. Organizatorami projektu są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt przygotowany został przy wsparciu PKN Orlen Mecenasa Wystawy.