Oświadczenie Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W związku z bulwersującymi wypowiedziami Sławomira Nitrasa, które ukazały się 18 listopada 2024 w portalu przegladsportowy.onet.pl Polski Komitet Olimpijski oświadcza, że „Dom Polski” był wyjątkową inicjatywą, która promowała nasz kraj podczas najważniejszej i największej sportowej imprezy 4-lecia na świecie. To kuriozalne, że po raz kolejny PKOl musi ustosunkowywać się do zarzutów dotyczących sytuacji, które nie miały miejsca, a są jedynie wytworem wyobraźni polityka, który z racji pełnionej funkcji winien dzielić się z opinią publiczną jedynie sprawdzonymi informacjami.

Sławomir Nitras po raz kolejny przekazuje publicznie informacje, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości, a jedynym ich celem jest deprecjonowanie działalności PKOl, osób od lat działających w sporcie, sportowców oraz trenerów. Swoje dywagacje opiera na niesprawdzonych i niepotwierdzonych wiadomościach, nigdy nie podając ich źródła ani też nie wskazując żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów.

Oświadczamy, że Sławomir Nitras był obecny w „Domu Polskim” raz, już po jego zamknięciu. Były tam wówczas obecne jedynie osoby obsługujące „Dom Polski”, które kończyły swój dzień pracy.

Pierwszy „Dom Polski” podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku okazał się ogromnym sukcesem, zarówno pod względem frekwencji, jak i zasięgu medialnego. Było to miejsce, w którym zarówno kibice, jak i sportowcy mogli spotykać się, wspólnie świętować sukcesy polskich zawodników oraz promować polską kulturę, gospodarkę i sztukę na arenie międzynarodowej. W trakcie trwania igrzysk, „Dom Polski” odwiedziło 14 408 osób, co stanowiło około 1.5% wszystkich kibiców zagranicznych obecnych na Igrzyskach.

W „Domu Polskim” zorganizowano ponad 60 wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, pokazy kulinarne oraz spotkania z polskimi sportowcami. Każdego dnia odbywały się spotkania z polskimi medalistami olimpijskimi, w których udział brało średnio 500 osób na wydarzenie.

Każdego dnia oferowano degustacje polskich potraw z województwa lubuskiego, które przyciągnęły około 15 000 odwiedzających przez cały czas trwania igrzysk.

Pierwszy „Dom Polski” podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024 roku okazał się olbrzymim sukcesem, zarówno pod względem frekwencji, jak i zasięgu medialnego oraz gospodarczego. W liczbach przedstawia się to następująco:

• 14 408 osób odwiedziło „Dom Polski” w 17 dni;

• 29 milionów wyświetleń informacji z „Domu Polskiego” we wszystkich mediach społecznościowych;

• 386 tysięcy interakcji na platformach społecznościowych „Domu Polskiego”;

• 200 godzin relacji telewizyjnych z „Domu Polskiego”;

• 70 artykułów prasowych dotyczących „Domu Polskiego” i prawie 10 milionów słuchaczy radiowych audycji dotyczących Domu Polskiego

Kuriozalne są także sugestie Sławomira Nitrasa, przekazywane we wskazanym na wstępie materiale, jakoby Polski Komitet Olimpijski nie odpowiadał na pisma i wezwania w trakcie prowadzonych w PKOl kontroli. Oświadczamy jednoznacznie, że po pierwsze PKOl współpracuje w pełnym zakresie z organami kontrolnymi, po drugie zaś Sławomir Nitras nie ma żadnych prawnych możliwości pozyskiwania informacji o przebiegu prowadzonych postępowań. Ujawnianie takich informacji przez urzędników, niezależnie od pełnionych przez te osoby funkcji publicznych, stanowiłoby naruszenie prawa.

Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny wzywa Sławomira Nitrasa do zaprzestania szerzenia nieprawdziwych i krzywdzących informacji na temat Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz osób i organizacji, które tworzą PKOl.

PKOl