Autorki zwycięskich projektów na maskotkę igrzysk nagrodzone

Katarzyna i Gloria to zwyciężczynie konkursu na oficjalną maskotkę Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023. Przedstawiciele komitetu organizacyjnego odwiedzili dziewczynki w ich szkołach, pogratulowali laureatkom zwycięstwa w tak ważnym dla sportowej imprezy konkursie oraz wręczyli zasłużone nagrody.

Katarzyna Biśta (15 lat), która jest autorką Smoka Krakuska oraz 10-letnia Gloria Goryl, pomysłodawczyni Salamandry Sandry z pewnością mogą czuć się wyróżnione. Oba projekty, już niedługo staną się namacalnym i nieodłącznym elementem przyszłorocznych igrzysk. Maskotki smoka oraz salamandry będą towarzyszyć sportowcom przez 12 dni sportowych zmagań, a także, co ważne – zagrzewać zawodników do walki o medale.

Przedstawiciele komitetu organizacyjnego Igrzysk Europejskich odwiedzili obie dziewczynki w szkołach i rozmawiali z autorkami, a także z dyrektorami placówek, w których się uczą.

Kasia jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. O konkursie dowiedziała się od swojej nauczycielki. – Pani od plastyki powiedziała, że organizowany jest konkurs na oficjalną maskotkę igrzysk, więc postanowiłam spróbować swoich sił. Wysłałam zgłoszenie i udało się – opowiadała autorka zwycięskiego projektu.

To nie pierwszy raz kiedy brała udział w konkursie, jednak nigdy przy okazji tak dużego wydarzenia, dlatego była zaskoczona wygraną. – Brałam udział w różnych konkursach, lecz nie takiej rangi. Nie robiłam sobie zbytniej nadziei na to, że wygram. Kiedy zobaczyłam swój projekt w finałowej trójce byłam przeszczęśliwa, a jednocześnie zaskoczona. Pomyślałam, że jest szansa na wygraną, dlatego pisałam do znajomych, żeby oddawali głosy na mojego smoczka. Głosowali wszyscy – rodzina i koledzy. To była bardzo duża pomoc, za którą jestem ogromnie wdzięczna – mówiła dziewczynka.

Katarzyna Biśta

Na pytanie, jak wyobraża sobie ceremonię otwarcia, na której będzie mogła zobaczyć swoja maskotkę w całej okazałości, przyznała, że z pewnością będzie to duży stres, ale także niezapomniane wydarzenie w jej życiu. Zaznaczyła także, że Smok Krakusek z pewnością każdemu będzie się kojarzył z Krakowem i Małopolską, które są współorganizatorami przyszłorocznych igrzysk.

Dyrektor liceum, Marek Kuchta nie krył zadowolenia z wygranej swojej podopiecznej. – Jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że taka wielka przyjemność spotkała naszą uczennicę. Jestem mocno zaskoczony. Nie spodziewaliśmy się, że zajdzie tak daleko i wygra konkurs. Kasia będzie świecić nam przykładem i będzie naszą gwiazdą. Będziemy również ja wspierać podczas otwarcia Igrzysk Europejskich 2023 – podkreślił.

Salamandra Sandra to projekt Glorii, uczennicy Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Wojniczu. Dziewczynka o konkursie dowiedziała się od swojego kuzyna, który także wziął udział w zabawie. Co ciekawe, to nie salamandra była pierwszym wyborem dziewczynki… – Moja ciocia podczas wycieczek na grzyby, często widywała salamandrę. Tak jej się spodobała, że zadzwoniła do mojej mamy i zaproponowała, żeby narysować właśnie ją. Zgodziłam się, chociaż początkowo miałam zupełnie inny pomysł. Chciałam narysować owczarka niemieckiego – przyznała Gloria.

W internetowym głosowaniu na maskotkę igrzysk jako pierwszy wygrał Smok Krakusek, jednak głosy internautów i bardzo długie rozmowy komisji spowodowały, że Salamandra Sandra również do niego dołączyła.

– Podczas internetowego głosowania troszkę wierzyłam, że moja praca może jeszcze wygrać, ale cały czas widziałam, że Smok miał niewielką przewagę. Kiedy zostało 5 minut do końca, pomyślałam, że już nie mam szans. Gdy się okazało, że jednak będą dwie maskotki igrzysk i jedna z nich jest moją salamandrą, byłam tak bardzo szczęśliwa, że nie mogłam dojść do siebie! Moi bliscy również bardzo się cieszyli. – mówiła Gloria, przyznając, że wydarzenie, przy którym obecna będzie maskotka jej autorstwa, z pewnością zapamięta na zawsze.

Gloria Goryl

Dyrektorka szkoły podstawowej Dorota Wełna, w rozmowie podkreśliła dumę z osiągnięcia dziewczynki. Zaznaczyła również, że szkoła wspierała Glorię w konkursie. – Czułam ogromną radość! To niebywałe, że na tyle prac nasza uczennica zdobyła takie wyróżnienie i zakwalifikowała się do wielkiego finału. Wielka duma, bo to reprezentantka naszej szkoły, naszej społeczności uczniowskiej. Ogromna radość, że mamy taką zdolną dziewczynkę w szkole. Podczas głosowania internetowego na naszym Facebooku i stronie zachęcaliśmy do głosowania na projekt Glorii. Mobilizacja była bardzo duża.

Obie autorki projektów zostały zaproszone wraz z rodziną na trybunę VIP podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Europejskich. Otrzymały pamiątkowe dyplomy, a także igrzyskowe gadżety. Już wkrótce w ich ręce trafią prawdziwe, spersonalizowane maskotki.

IGRZYSKA EUROPEJSKIE 2023 Sp. z o.o.