Bartłomiej Bonk wicemistrzem olimpijskim!

Jak poinformował Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Komitet Wykonawczy MKOl podczas swojego ostatniego posiedzenia online, w oparciu o informacje uzyskane od Komisji Dyscyplinarnej MKOl, podjął decyzję o realokacji medali Igrzysk XXX Olimpiady Londyn 2012. Na mocy jednej z nich, polski sztangista Bartłomiej Bonk – brązowy medalista z Londynu – otrzyma srebrny medal olimpijski!

Po dyskwalifikacji zawodników startujących w kolarstwie i podnoszeniu ciężarów wyniki zostały odpowiednio skorygowane także przez Międzynarodową Unie Kolarską (UCI) i Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF).
W zawodach mężczyzn w podnoszeniu ciężarów w kat. do 105 kg zdyskwalifikowani zostali zawodnicy zajmujący pierwsze i czwarte miejsce. W ramach realokacji złoty medal został przyznany Navabowi Nasirshelalowi (Iran), srebro Bartłomiejowi Bonkowi (Polska), a brąz Ivanowi Efremowi (Uzbekistan). Podobne decyzje zapadły w zawodach mężczyzn w podnoszeniu ciężarów w kategoriach 56 kg i 62 kg oraz w keirinie kobiet w kolarstwie torowym.

Wszystkie szczegóły dotyczące dyskwalifikacji i nowych rankingów można znaleźć tutaj.

Szymon Kołecki oraz Marcin Dołęga medale po realokacji odebrali w siedzibie PKOl

Realokacja medali nie jest automatyczna. Poszczególne decyzje MKOl podejmuje indywidualnie dla każdego przypadku. Jeżeli MKOl zdecyduje o ponownym przydziale medali, taka realokacja ma miejsce dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków zaradczych nałożonych na sportowców lub zespoły ukarane oraz po zamknięciu wszystkich procedur.

Od 2018 roku sportowcy mogą wybierać spośród sześciu opcji otrzymania ich realokowanych medali. Jest to zgodne z zasadami realokacji medali olimpijskich, które zostały zaproponowane przez Komisję Zawodniczą MKOl, a następnie zatwierdzone przez Radę Międzynarodowa MKOl.

Sportowcom proponowanych jest sześć opcji w jaki sposób mogą odebrać swój medal. Wręczenie może odbyć się podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich (w przypadku relokacji od ZIO PyeongChang 2018), podczas kolejnych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, w siedzibie MKOl lub Muzeum Olimpijskim w Lozannie, podczas uroczystości w siedzibie Narodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas uroczystości zorganizowanej przez Międzynarodową Federację Sportową lub podczas prywatnej ceremonii.

Anita Włodarczyk odebrała swój złoty medal podczas Gali 100-lecia PKOl

– Polski Komitet Olimpijski rozpocznie procedurę związaną z przekazaniem srebrnego medalu olimpijskiego Bartłomiejowi Bonkowi w momencie, kiedy otrzyma oficjalne pismo od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz sam medal, tak jak bywało to w poprzednich, podobnych przypadkach, kiedy to po realokacji swoje krążki otrzymywali: Anita Włodarczyk, Szymon Kołecki czy Marcin Dołęga – powiedział Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego. – Wtedy też ustalimy z samym już zawodnikiem w jakich okolicznościach medal zostanie mu przekazany. Ten awans wiąże się także z wyższą premią, jaką PKOl honoruje medalistów podczas uroczystych Gal Olimpijskich. W tej kwestii decyzję podejmie Zarząd PKOl – dodał Adam Krzesiński, dwukrotny medalista olimpijski w szermierce z Barcelony (1992) oraz z Atlanty (1996).

Informacja prasowa MKOl dotycząca realokacji medali.

Biuro Komunikacji PKOl/MKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora, Bartłomiej Zborowski