Od początku historii nowożytnych igrzysk olimpijskich kolejni organizatorzy dokładają starań, by zaskoczyć sportowców i kibiców z całego świata, prześcigając się w innowacjach związanych z organizacją i oprawą igrzysk. Warunki do spełnienia dyktuje również MKOl. Sprawdźmy, jakie będą XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022?
Igrzyska w Pekinie wg założeń organizatorów mają być w 100% zorganizowane wg zasad zrównoważonego rozwoju. Wcześniej idee „zielonych igrzysk” udało się zrealizować po części w Londynie 2012, Rio 2016 i Tokio 2020, a te w Pekinie mają być pierwsze w 100% „zielone igrzyska”. Co to oznacza?
• igrzyska będą rozgrywane na 26 obiektach w Pekinie oraz w dwóch obszarach: Yanqing i Zhangjiakou
• wszystkie obiekty będą zasilane z odnawialnych źródeł energii, co pozwoli zaoszczędzić 4 miliony ton węgla i zredukować roczną emisję dwutlenku węgla o 12 milionów ton.
• dwutlenek węgla został również wykorzystany jako czynnik mrożący i utrzymujący lodowiska na 4 olimpijskich obiektach, co znów pozwoli zredukować jego emisję o 900 ton
• energią elektryczną będą zasilane również wszystkie samochody osobowe oraz 85% pozostałych pojazdów, służących uczestnikom igrzysk.
Ważnym elementem organizacji zrównoważonych igrzysk, jest także wykorzystanie obecnej infrastruktury. Sześć spośród wykorzystywanych obiektów sportowych powstało na potrzeby Igrzysk XXIX Olimpiady Pekin 2008, a obecnie dostosowano je do potrzeb rozgrywania konkurencji zimowych. Dotyczy to między innymi Narodowego Centrum Wodnego (National Aquatics Center), w którym odbędą się zawody curlingowe, oraz tzw. „Ptasiego Gniazda”, czyli Stadionu Narodowego, na którym odbędzie się uroczyste otwarcie i zakończenie igrzysk.
Dla usprawnienia i przyspieszenia komunikacji pomiędzy Pekinem i Zhangjiakou Chińska Grupa Mediowa (CGM) wraz z Kolejami Chińskimi (China Railway) uruchomiły pierwszą na świecie linię szybkiej kolei elektrycznej, wyposażoną w stabilną sieć 5G na całej długości trasy. Szybka kolej, osiągając prędkość do 350 km na godzinę, pozwoli skrócić czas podróży na trasie Pekin-Zhangjiakou (170 km) z ponad 3 godzin do 47 minut. Linia przeznaczona jest do użytku zawodników, dziennikarzy i innych uczestników igrzysk. Na pokładzie pociągów planowane jest olimpijskie live studio. Szkoda jedynie, że nie ma dostępu do międzynarodowych treści internetowych.
Godny uwagi jest również system sztucznego naśnieżania na wszystkich obiektach w obszarach Yanqing i Zhangjiakou, który opiera się wyłącznie na wykorzystaniu wód powierzchniowych i recyclingowym systemie odzyskiwania wód z topniejącego śniegu i opadów atmosferycznych. w celu ponownego użycia. Miejmy nadzieję, że przyczyni się do ograniczenia zużycia ilości wody (które oszacowano na ok. 890 000 m3 wody w Yanqing i 1,9 miliona metrów sześciennych w Zhangjiakou) i pod tym względem da dużo lepszy wynik niż miało to miejsce podczas zimowych igrzysk w Soczi (2014) czy PyeongChang (2018) , gdzie zużycie wody na potrzeby sztucznego naśnieżania olimpijskich obiektów okazało się bardzo wysokie.
Pekin, wdrażając nowe rozwiązania, wyszedł naprzeciw oczekiwaniom MKOl-u. Wytyczne olimpijskiej Agendy 2020 i Agendy 2020+5 i nowych przepisów dotyczące ekologii, będą obligatoryjne dla organizatorów igrzysk od 2030 roku. Dziś wiemy już, że stosowanie się do nich zadeklarował organizator kolejnych letnich igrzysk, które w setną rocznicę Igrzysk Olimpijskich VII Olimpiady 1924 roku powrócą do Paryża.