„Co czuję, gdy uprawiam sport?” – wystawa pokonkursowa

Plastyczno-literackie odpowiedzi na tytułowe pytanie znajdziecie w sali północnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Wystawę prac uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych można zwiedzać do 30 kwietnia. Wstęp wolny!

Ekspozycja prac plastycznych i literackich „Co czuję, gdy uprawiam sport?” towarzyszy ogólnopolskiemu konkursowi dla szkół „Co lubię? Sport lubię!”, zrealizowanemu przez Polski Komitet Olimpijski i KINDER Joy of moving,  którego laureatów poznaliśmy wczoraj.   Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z całej Polski zaprezentowały swoje emocje, a marzeniom i sportowym przygodom nadały kształt i kolor. Warstwa literacka jest uzupełnieniem i autorskim komentarzem do wewnętrznego świata – wzrusza, daje do myślenia, bawi.  Młodzi artyści, za pomocą różnych technik plastycznych utrwalili emocje, które towarzyszą im podczas rywalizacji w zawodach, rekreacyjnego uprawnia sportu czy podejmowanej dla przyjemności aktywności fizycznej. Próbowali także wyobrazić sobie, co czuje ich sportowy idol. O czym myślą Anita Włodarczyk, Kamil Stoch albo Robert Lewandowski, gdy wygrywają? Uczniowie szukali niebanalnych, nieoczywistych rozwiązań, by jak najlepiej wyrazić siebie, wkraczali w świat baśni, snu, symboliki i poetyki. Wiele prac jest także świetnie skomponowanych graficznie i wykonanych z wielką dbałością o estetykę.  

Zgromadzone na wystawie prace to dowód na terapeutyczną moc sportu i sztuki, piękno dziecięcej ekspresji, która inspiruje do własnych, wewnętrznych poszukiwań.

A Ty co czujesz, gdy uprawiasz sport? Lepiej oddadzą to pastele, rysunek tuszem czy wyklejanka? Czy smutek jest pełniej wyrażony kilkoma przymiotnikami czy jednym, mocnym rzeczownikiem? Jazda na rowerze to rymy, a boks to dramat w kilku aktach?

Zapraszamy do obejrzenia wystawy i podjęcia osobistej, twórczej refleksji.

fot. Szymon Sikora/ PKOl