Wyniki konkursu plastycznego „Co lubię? Sport lubię!”

Ponad 1600 prac z prawie 500 szkół podstawowych z całej Polski przesłano na konkurs plastyczny zorganizowany przez Polski Komitet Olimpijski. Połączenie tematyki sportu i sztuki spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczniów.

W organizacji konkursu nie przeszkodziła edukacja zdalna, a jego przedłużenie (z 22.12.21 r. na 28.02.22 r.) spowodowało, że uczestnicy z całej Polski zyskali czas na przygotowanie prac przed feriami zimowymi lub po nich. Na zainteresowanie konkursem wpłynęły także niedawne XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie oraz przygotowania do Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Vuokatti (Finlandia), w którym pod koniec marca wezmą udział młodzi polscy sportowcy. Ten olimpijski kontekst ma nieustającą siłę przyciągania, która spotyka się z potrzebą osobistej ekspresji po dość trudnym czasie pandemii. Sport i sztuka od zawsze stanowiły dla bardzo wielu ludzi atrakcyjną i bezpieczną przestrzeń do wyrażania siebie i samospełnienia. Oddają to bardzo dobrze słowa Marcela (klasa VI), jednego z uczestników konkursu: „Ja jestem szczęśliwy w całkiem innym miejscu”. Przypomnijmy, że zadaniem uczniów z klas IV-VIII było przygotowanie prac stanowiących plastyczno-literacką odpowiedź na pytanie „Co czuję, gdy uprawiam sport?”. Nietuzinkowe graficzne interpretacje wraz z pisemnymi wypowiedziami wzniosły ten konkurs na bardzo wysoki poziom. Uczniowie otworzyli przed nami świat swoich zmysłów i różnorodnych emocji, nadali im kształt i kolor, ubrali je w słowa. Ruch i towarzyszące mu uczucia utrwalone zostały w pięknych obrazach i dobrej literaturze – podkreślało Jury podczas obrad.

Z kolei 706 (!) kartek z życzeniami dla olimpijczyków, które otrzymaliśmy od uczniów z klas I-III świadczą o tym, że sportowi bohaterowie ciągle silnie wpływają na wyobraźnię najmłodszych. Wierzymy w to, że słowa wsparcia i pozytywnej energii w nich zawarte jak na przykład: „samych złotych medali”,  „wracajcie zdrowi i radośni”, „jesteśmy z Tobą!”, „dajcie czadu!” – mają realną moc – mówią organizatorzy.  

Nadesłane prace zaskoczyły mnie swoją różnorodnością. O wyborze decydowała oryginalność, walory artystyczne, a przede wszystkim entuzjazm, który w tych pracach jest obecny. Emocje związane ze sportem, aktywnością fizyczną wyłaniały się nie tylko w warstwie plastycznej, ale też w opisach dołączonych do pracy lub będących integralną częścią stworzonego dzieła. Piękne refleksje dzieci, często poetyczne, ujęły szczerością i często oryginalną formą wyrazu.
Magdalena Limbach, graficzka, Jury konkursu

Poziom prac przedstawionych był bardzo zróżnicowany, w niektórych można było dostrzec niesamowitą wyobraźnię, w innych inteligencję, w jeszcze innych pomysłowość wykorzystania różnych materiałów. Ja sobie to bardzo cenię; świadczy to o inwencji twórczej i takie prace zwróciły moją uwagę. Powiem szczerze, że dawno tak dobrze się nie bawiłem podczas oglądania prac.
Piotr Szulkowski, grafik, Jury konkursu

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział! Wielkie gratulacje dla zwycięzców!

Fundatorem nagród w konkursie jest Ferrero Polska Commercial sp. z o. o. Realizowany przez firmę międzynarodowy program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu – KINDER Joy of moving – jest od 2019 partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W 2022 roku Ferrero celebruje 30-lecie swojej działalności w Polsce, ale również 15-lecie realizowania programu KINDER Joy of moving w naszym kraju.

GALERIA ZWYCIĘSKICH PRAC