CUDO 2023 po beskidzku

Miasto Bielsko-Biała było gospodarzem tegorocznych, już 59. Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka. Dodajmy od razu, że z tej roli wywiązało się znakomicie – zaplanowany wcześniej program wydarzenia został zrealizowany w stu procentach, a sama uroczystość wywołała w mieście i regionie duże zainteresowanie.

Nim w hali widowiskowo-sportowej na Dębowcu rozpoczęła się zasadnicza część CUDO – obiektowi nadano imię wybitnego pięściarza Zbigniewa Pietrzykowskiego – trzykrotnego medalisty olimpijskiego i pierwszego (1963 r.) zdobywcy tytułu „Dżentelmena sportu”, którego tradycje kontynuuje PKOl przyznając co roku trofea Fair Play. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej utytułowanemu bielszczaninowi dokonali wspólnie – małżonka zmarłego w roku 2014 mistrza Halina Pietrzykowska, inny znakomity pięściarz, mistrz i brązowy medalista olimpijski Marian Kasprzyk oraz Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Po odsłonięciu tablicy w hali rozpoczęła się właściwa część uroczystości. Zgromadziła kilkudziesięciu olimpijczyków (nie tylko z regionu), w tym mistrzów olimpijskich, obok już wspomnianego Mariana Kasprzyka: Renatę Mauer-Różańską, Tomasza Kucharskiego i Dariusza Goździaka. Trybuny wypełniło blisko tysiąc uprawiających sport dziewcząt i chłopców z miejscowych szkół. Nie zawiedli parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, szkoleniowcy i działacze sportowi.

Przybyłych powitał Prezes Beskidzkiej Rady Olimpijskiej Tadeusz Pilarz, przypominając iż podobne wydarzenie odbyło się w Bielsku-Białej już 30 lat temu i było istotnym impulsem dla zainteresowania sportem miejscowej młodzieży. T. Pilarz podkreślił, że beskidzka rodzina olimpijska to dziś ok. 150 czołowych polskich sportowców, wśród których nie brak medalistów zarówno igrzysk, jak i mistrzostw świata i Europy – tak w zimowych, jak i w letnich dyscyplinach. Nie brak także wybitnych trenerów olimpijskich.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski serdecznie powitał przybyłych do hali im. Zbigniewa Pietrzykowskiego olimpijczyków – szczególnie tych z odleglejszych regionów kraju – od razu zachęcając by te tereny odwiedzali częściej i poznawali ich uroki oraz stale rozbudowywaną bazę sportową. Z uznaniem wyrażał się o działaniach Beskidzkiej Rady Olimpijskiej, której inicjatywy z jednej strony wpływają na zainteresowanie sportem kolejnych zastępów dzieci i młodzieży, a z drugiej – pozwalają utrwalać pamięć o dotychczasowym dorobku sportowców indywidualnych i drużyn z całej Ziemi Beskidzkiej.

O znaczeniu takiej aktywności Rady i współpracujących z nią samorządów oraz licznych klubów sportowych mówił również reprezentujący kierownictwo Polskiego Komitetu Olimpijskiego Wiceprezes Mieczysław Nowicki, który Prezydentowi Klimaszewskiemu wręczył pamiątkową paterę z podziękowaniami za znakomicie przygotowaną CUDO. On także, wraz Wiceprezesem PKOl dr Henrykiem Olszewskim, wręczył grupie działaczy srebrne i brązowe medale „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, a kilkunastu młodym sportowcom – pierwsze kółka olimpijskie.

Impreza miała niezwykle podniosły charakter, gdyż w jej programie znalazł się ceremoniał prawdziwie olimpijski. Było więc wciągnięcie na maszty przy dźwiękach hymnów flag państwowej i olimpijskiej, złożenie przez zawodników i sędziów ślubowania o przestrzeganiu zasad uczciwej rywalizacji i odczytanie treści Apelu Olimpijskiego. Zapłonął również olimpijski znicz, zapalony przez skoczka narciarskiego Stefana Hulę – brązowego drużynowego medalistę olimpijskiego z PyeongChang, który ledwie przed miesiącem zakończył wyczynową karierę.

Bardzo ciekawym i niezwykle ciepło przyjętym przez obecnych w hali elementem CUDO  był zaprezentowany na płycie obiektu pokaz sportowy w wykonaniu młodych bielskich sportowców. Doszło do tego, że przez kilkanaście minut można było jednocześnie śledzić sportowe popisy przedstawicieli kilkunastu dyscyplin – od akrobatyki przez boks i siatkówkę do dyscyplin zimowych i tenisa. Było to naprawdę efektowne widowisko, a cennym jego uzupełnieniem były przeplatające poszczególne sportowe elementy wydarzenia stojące na wysokim, w pełni profesjonalnym poziomie popisy artystyczne w wykonaniu działających przy Bielskim Centrum Kultury big bandu i Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko.

***

Przy okazji Centralnych Uroczystości Dni Olimpijczyka w Bielsku-Białej spotkali się przedstawiciele regionalnych rad olimpijskich z: Wrocławia, Warszawy, Szczecina, Poznania, Częstochowy, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Krakowa, Łodzi i oczywiście  Bielska-Białej. Spotkanie było okazją do wzajemnego poznania się osób pracujących w swoich środowiskach na rzez ruchu olimpijskiego oraz do wymiany doświadczeń z ich działalności. Ponadto gospodarze zaprezentowali koleżankom i kolegom z innych regionów obiekty sportowe, z którymi blisko współpracują. To: kompleks skoczni narciarskich „Skalite” w Szczyrku, miejscowa Szkoła Mistrzostwa Sportowego Sportów Zimowych, Galeria Olimpijczyków na Bulwarach Stracońskich oraz stadion miejski, na którym Beskidzka Rada Olimpijska ma swoją siedzibę.

PKOl
Fot.: Paweł Sowa/UM Bielsko-Biała