Dawid Kubacki nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski

Dawid Kubacki, brązowy medalista olimpijski w skokach narciarskich na skoczni normalnej XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 odebrał w Warszawie nagrodę za swoje trofeum z rąk Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego i Aidy Belli – dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Totalizatora Sportowego. Wyróżniony został także trener kadry skoczków Michal Doležal.

Nagrody finansowe dla polskich medalistów olimpijskich przyznawane są po każdych igrzyskach, a ich wysokości za każdym razem zatwierdzane są przez Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie Dawid Kubacki otrzymał czek o wartości 50 000 PLN, a kończący pracę z polskimi skoczkami narciarskimi jako trener reprezentacji – Michal Doležal – 25 000 PLN.

Zgodnie z tradycją uroczystość rozpoczęła się w Muzeum Sportu i Turystyki. Tam nasz medalista olimpijski odsłonił na Ścianie Chwały Polskiego Sportu plakietę upamiętniającą brązowy medal wywalczony przez niego w Chinach. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy ze składem Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Pekin 2022 we foyer Centrum Olimpijskiego.

– Reprezentacja Polski zdobyła podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich jeden medal – gratuluję obecnemu tu Dawidowi Kubackiemu i jego trenerowi. Dawidzie – jesteśmy dumni z Twojego sukcesu! – powiedział Andrzej Kraśnicki. – Niewiele brakowało, by medali było więcej – skoczek narciarski Kamil Stoch i łyżwiarz szybki Piotr Michalski otarli się o podium zajmując czwarte miejsca. Chciałbym podziękować wszystkim zawodnikom za udział w igrzyskach, zaangażowanie, walkę i determinację, by wypaść na nich jak najlepiej i godnie reprezentować nasz kraj. Wyrazy wdzięczności kieruję do Ministerstwa Sportu i Turystyki, trenerów, sztabów szkoleniowych i medycznych oraz Polskich Związków Sportowych, które przygotowują naszych zawodników pod względem sportowym. Dziękuję sponsorom PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej za ich niezawodne wsparcie i pomoc. To dzięki nim Polski Komitet Olimpijski może realizować swoje cele i zadania, w tym ten najważniejszy jakim jest  zapewnienie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej udziału w igrzyskach. Dziękuję, że konsekwentnie i zaangażowaniem wspierają Państwo Ruch Olimpijski i Polską Reprezentację Olimpijską. Wasze wsparcie jest dla nas niezwykle ważne. Dziękuję, że byliście i jesteście z nami w tym trudnym momencie pandemii i że pokazaliście, że możemy na Was liczyć – zakończył Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl

Gościem konferencji był także Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. – Byłem w gronie tych szczęśliwców, którzy 6 lutego mogli na żywo oglądać występ polskich skoczków, kibicować i cieszyć się z sukcesu pana Dawida Kubackiego. Dawid miał to szczęście, którego zabrakło choćby Piotrowi Michalskiemu i Kamilowi Stochowi, którzy otarli się o medale. Tego nie doświadczyła natomiast Natalia Maliszewska, która nie mogła wystartować na swoim koronnym dystansie, ale wierzymy mocno, że odbije to sobie w kolejnych igrzyskach za cztery lata. Mówiłem wielokrotnie, że rzadko którzy polscy sportowcy zasługują na bezgraniczne zaufanie tak jak nasi skoczkowie narciarscy. Niezależnie od tego, że nie był to najlepszy sezon w ich wykonaniu, to jednak przedstawiciel tej dyscypliny zdobył medal olimpijski. Serdecznie dziękuję wszystkim naszym reprezentantom, którzy dali z siebie tyle ile mogli i godnie reprezentowali nasz kraj w igrzyskach olimpijskich – zakończył Kamil Bortniczuk.

Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki

Sportowe podsumowanie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022 przedstawił Konrad Niedźwiedzki – szef polskiej misji olimpijskiej w Chinach. – W Pekinie zdobyliśmy jeden medal olimpijski, ale jakże cenny. Przed igrzyskami było wiele opinii i komentarzy, że nie zdobędziemy żadnego. Mamy jeden, ale ogromnie się z niego cieszymy, bo jest dla nas wart więcej niż złoto. Poza medalem Dawida Polacy zdobyli wiele bardzo wartościowych miejsc, miejsc blisko podium, które pokazały, że polscy sportowcy należą do światowej czołówki. Cieszy również to, że zwiększają się nasze szanse na kolejne igrzyska. W PyeongChang mieliśmy wyłącznie skoki, które ciągnęły cały sport, a teraz na miejscach punktowanych mamy wiele innych dyscyplin – podsumował były łyżwiarz szybki, brązowy medalista olimpijski w biegu drużynowym z Soczi (2014).

Głównym punktem konferencji było uhonorowanie polskiego medalisty z Pekinu nagrodą finansową, która mogła zostać mu przekazana dzięki Sponsorom PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Dawid Kubacki i jego trener Michal Doležal odebrali symboliczne czeki.

W imieniu Sponsorów PKOl i Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej głos zabrała Aida Bella – dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Totalizatora Sportowego – właściciela marki LOTTO. – Polski sport od zawsze łączył Polaków i dostarczał nam kumulacji sportowych emocji. Sport jest piękny, nieprzewidywalny, ale bywa też przewrotny. Igrzyska olimpijskie w Pekinie były trudne i trzeba to podkreślić, ale nasi sportowcy z Dawidem Kubackim na czele, dali z siebie wszystko. Panie Dawidzie, proszę przyjąć serdeczne gratulacje w imieniu Zarządu i wszystkich pracowników Totalizatora Sportowego, a także w imieniu Sponsorów i Partnerów Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej. Dostarczyliście nam wielu emocji.

Następnie głos zabrał główny bohater, dwukrotny już medalista olimpijski w skokach narciarskich – cztery lata wcześniej, w PyeongChang, wywalczył brąz wraz z drużyną – Dawid Kubacki.
– Chciałbym bardzo podziękować za tę nagrodę, która zostanie bardzo dobrze spożytkowana. Dziękuję Wam wszystkim za to, że mogę tu teraz stać z medalem na szyi, że możemy razem się z tej chwili cieszyć. Dziękuję Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, który bardzo ciężko pracował na to, abyśmy mogli na igrzyska dotrzeć, dotrzeć bezpiecznie i abyśmy tam mieli wszystko czego nam potrzeba. Dziękuję Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, który przez cały rok umożliwiał nam przygotowania do tej docelowej imprezy, ale także obecnemu tu trenerowi i całemu sztabowi, którzy również się do tego sukcesu przyczynili. Ich nie zawsze widać, a uważam, że oni także powinni zostać docenieni. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz przy podobnej okazji będziemy mogli się tu spotkać, oby w dużo szerszym gronie – zakończył Dawid Kubacki.

Aida Bella – dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej Totalizatora Sportowego – właściciela marki LOTTO

Michal Doležal, kończący po tym sezonie pracę w kadrą polskich skoczków, swoje przemówienie rozpoczął od gratulacji dla Dawida i prośby, aby wszyscy zebrani nagrodzili zawodnika wielkimi brawami, co też się stało. – Ja także chcę serdecznie podziękować całemu teamowi, sztabowi, którzy także zapracowali na kawałek tego medalu. Dziękuję Związkowi za stworzenie świetnych warunków do pracy, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za zorganizowanie całego pobytu w Chinach. To jest jednak święto Dawida, któremu gratuluję. Dawid świętuj!

Michal Doležal

Na koniec Dawid Kubacki przeprosił swoich kolegów z ekipy, którym zapomniał podziękować. – Oni też mają wielki wkład w ten sukces. W dużej mierze dzięki nim tu jestem, bo zawsze kiedy robiłem coś nie tak, oni jak pierwsi wbijali mi przysłowiową szpilę. To pomagało mi być lepszym. Dziękuję.

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 były jednymi z najtrudniejszych w historii z powodu pandemii koronawirusa i wielu restrykcyjnych obostrzeń z tym związanych. Dobitnie odczuli to także polscy sportowcy, których nie ominęły problemy związane z pozytywnymi wynikami testów, izolacją oraz brakiem możliwości regularnych treningów, a nawet startów.

Brązowy medal Dawida Kubackiego był jedynym wywalczonym przez Polaka w Chinach, jednak w dorobku biało-czerwonych podczas ZIO w Pekinie znalazły się także:

Dwa 4. miejsca
Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie, 1000 m)
Kamil Stoch (skoki narciarskie, skocznia duża)

Jedno 5. miejsce
Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie, 500 m)

Cztery 6. miejsca
Kamil Stoch (skoki narciarskie, skocznia normalna)
Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek (skoki narciarskie drużynowo, skocznia duża)
Nicole Konderla, Dawid Kubacki, Kinga Rajda, Kamil Stoch (skoki narciarskie, drużyna mieszana)
Natalia Maliszewska, Patrycja Maliszewska, Nikola Mazur, Kamila Stormowska (short track, sztafeta kobiet)

Jedno 7. miejsce
Oskar Kwiatkowski (snowboard, slalom gigant równoległy)

Cztery 8. miejsca
Maryna Gąsienica-Daniel (narciarstwo alpejskie, slalom gigant)
Aleksandra Król (snowboard, slalom gigant równoległy)
Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski (saneczkarstwo, sztafeta)
Karolina Bosiek, Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń (łyżwiarstwo szybkie, bieg drużynowy kobiet)

Kolejne, XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina 2026 zostaną rozegrane w dniach 6-22 lutego. Do zobaczenia za cztery lata!

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora