Decyzje Zarządu PKOl

Polski Komitet Olimpijski zyskał nowych członków zwyczajnych. Są to Regionalna Rada Olimpijska w Łodzi, Beskidzka Rada Olimpijska, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Polska Federacja Klubów Curlingowych. Wszyscy nowi członkowie PKOl podziękowali zarządowi za zaufanie oraz zapewnili, że poprzez swoją działalność będą wzmacniać Ruch Olimpijski i pracować na jego rozwój i sukcesy.

– Cieszymy się, że Polski Komitet Olimpijski zyskał nowych członków. Zgodnie z przesłaniem  MKOl razem możemy budować siłę i prestiż Ruchu Olimpijskiego. Każda organizacja, która staje się naszym członkiem ma wiele do zrobienia. Już teraz dziękuję za zaangażowanie i pracę na rzecz PKOl – powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Akceptacja sprawozdania finansowego i z działalności PKOl za 2021 r.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki i Sekretarz Generalny Adam Krzesiński przedstawili sprawozdanie finansowe i z działalności PKOl za 2021 rok. Najważniejszym projektem realizowanym w ubiegłym roku były Igrzyska XXXII Olimpiady Tokio 2020.

Przypomnijmy – Reprezentacja Polski zdobyła na nich 14 medali, najwięcej w XXI wieku. Prezes PKOl poinformował też o innych istotnych projektach realizowanych przez PKOl – sportowych, marketingowych i promocyjnych oraz w obszarze kultury i edukacji olimpijskiej. Oba sprawozdania zostały przyjęte przez Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Misja Pekin 2022 i Vuokatti 2022

Konrad Niedźwiedzki – Szef Misji Olimpijskiej Pekin 2022, brązowy medalista olimpijski w łyżwiarstwie szybkim (wyścig drużynowy) – podsumował XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 oraz przedstawił wyniki sportowe w poszczególnych dyscyplinach oraz miejsca punktowane. Reprezentacja Polski liczyła 57 zawodników, brązowy medal zdobył Dawid Kubacki. Kamil Stoch i Piotr Michalski otarli się o podium zajmując 4. miejsca.

Dawid Kubacki nagrodzony przez Polski Komitet Olimpijski

Igrzyska w Pekinie to:

19 dni rywalizacji
3 wioski olimpijskie
2 897 zawodników z 91 krajów
7 sportów
15 dyscyplin
17 poprawionych rekordów olimpijskich, 2 rekordy świata
29 Narodowych Komitetów Olimpijskich sięgnęło po medale
45% Kobiet vs. 55% mężczyzn
12 aren zmagań
345 mln mieszkańców Chin zaangażowanych w organizację
19 000 wolontariuszy

Luiza Złotkowska – szef Misji Vuokatti 2022, srebrna i brązowa medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim (wyścig drużynowy) podsumowała z kolei XV Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy, który odbywał się w Finlandii w dniach 20-25 marca. Reprezentacja Polski liczyła 40 osób, zdobyła tam 5 medali – dwa srebrne indywidualnie w biathlonie i skokach narciarskich, jeden w konkursie drużynowym skoków narciarskich oraz dwa brązowe w sztafetach mieszanych w short track oraz biathlonie.

EYOF 2022 to:

9  dyscyplin sportowych – narciarstwo alpejskie, biathlon, biegi narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, short track, snowboard, kombinacja norweska i skoki narciarskie
2 wioski zawodnicze
932 młodych sportowców – 53% chłopców oraz 47% dziewcząt z roczników 2003-2006
46 Narodowych Komitetów Olimpijskich – bez Reprezentacji Rosji i Białorusi

Kolejny, XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbędzie się w 2023 roku we włoskiej gminie Friuli Venezia Giulia.

Zmiany w zarządzie PKOl

Zmiany w zarządach Polskich Związków Sportowych spowodowały także zmiany w Zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do Zarządu PKOl w miejsce Krzysztofa Golwieja powołany został Grzegorz Botwina – nowy Prezes Polskiego Związku Kolarskiego.

Uhonorowanie Profesora Józefa Lipca

Z okazji 80. urodzin Zarząd PKOl uhonorował profesora dra hab. Józefa Lipca – przewodniczącego Polskiej Akademii Olimpijskiej. Prof. Józef Lipiec jest wybitnym filozofem, znawcą olimpizmu, od lat zaangażowanym w promocję olimpijskich idei i wartości. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Biuro Komunikacji PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora