Nie żyje trzykrotny medalista olimpijski Egon Franke

Polski Komitet Olimpijski z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci ŚP. Egona Franke, trzykrotnego medalisty olimpijskiego w szermierce (złoto i srebro w Tokio 1964, brąz w Meksyku 1968). Zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 86 lat.

Największy sukces odniósł w 1964 roku w Tokio, gdzie został pierwszym polskim mistrzem olimpijskim w szermierce, pokonując w finale wybitnego francuskiego florecistę Jeana-Claude’a Magnana. Dołożył do tego srebro w drużynie, a cztery lata później w Meksyku wraz z kolegami zdobył brąz.

Egon Franke (1935-2022)

Egon Franke miał także w dorobku osiem medali mistrzostw świata: złoty w turnieju drużynowym szablistów (1962), dwa srebrne we florecie drużynowym (1963 i 65) oraz pięć brązowych wywalczonych indywidualnie (1963) oraz w drużynie (1961, 92, 66, 67). Kilka razy stawał także na podium mistrzostw Polski.

Był także trenerem reprezentacji szermierczej Włoch,  wychowując wielu wspaniałych szermierzy, medalistów olimpijskich i mistrzostw świata.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Najbliższym, Przyjaciołom i Współpracownikom ŚP. Egona Franke składam najszczersze wyrazy współczucia. Łączymy się z Państwem w bólu i żalu!

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego