Dzień Olimpijski obchodzony jest od 1948 roku. To międzynarodowe święto promujące Ruch Olimpijski oraz zdrowy tryb życia. Współczesne świętowanie tego dnia opiera się na formule trzech niezwykle ważnych aktywności: ruchu, nauki, odkrywania.
Świętowanie tego dnia ma w sobie zarówno walor sportowy, jak i edukacyjny. Przykładanie wielkiej wagi do równoległego kształtowania ciała i umysłu było charakterystyczne nie tylko dla coubertinowskiego myślenia o sporcie, ale podobne wątki istniały w filozofii antycznej Grecji, skąd wywodzą się igrzyska.
Jak więc świętować Dzień Olimpijski?
Po pierwsze ruch – spędźmy ten dzień aktywnie, dostosowując poziom ćwiczeń do naszego wieku i sprawności fizycznej. Bawmy się sportem. W końcu radość z wysiłku to podstawa stylu życia, opartego na zasadach filozofii olimpizmu.
Po drugie – nauka. Dzień Olimpijski to doskonała okazja do poznania podstawowych wartości olimpijskich, którymi są: dążenie do doskonałości, przyjaźń i szacunek. Te przymioty powinny charakteryzować nie tylko wybitnych sportowców, olimpijczyków. Dzięki swojemu uniwersalnemu przesłaniu, stanowią „zestaw obowiązkowy” dla każdego z nas, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży – zgodnie z ideą wychowania poprzez sport.
- dążenie do doskonałości – oznacza, że staramy się robić wszystko najlepiej, jak potrafimy – zarówno na przysłowiowym boisku, jak i poza nim. Pamiętajmy przy tym, że zwycięstwo nie jest najistotniejsze, ale sam udział w procesie pokonywania własnych ograniczeń. Robienie postępów i cieszenie się ze sprawnego ciała, kreatywności, otwartości umysłu;
- szacunek – oznacza respektowanie samego siebie, swojego ciała, innych ludzi, a także przestrzeganie zasad oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne;
- przyjaźń – to serce ruchu olimpijskiego. Dzięki niej sport staje się narzędziem poznania innych i porozumienia między ludźmi na całym świecie.
Po trzecie zostań odkrywcą! Świętuj Dzień Olimpijski otwierając się na rozwój, poznanie
i naukę nowych umiejętności czy sportów.
Jedną z misji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Narodowych Komitetów Olimpijskich, ukonstytuowaną w Karcie Olimpijskiej, jest zachęcanie i wspieranie inicjatyw łączących sport z kulturą i edukacją oraz propagowanie fundamentalnych zasad i wartości olimpizmu, w szczególności w dziedzinie sportu i edukacji, poprzez olimpijskie programy edukacyjne. Polski Komitet Olimpijski wypełnia ją m.in. poprzez działania programu edukacji olimpijskiej „Ja i Sport”, skierowanego głównie do uczniów, młodych sportowców, nauczycieli, trenerów, rodziców. Więcej
Jego oficjalnym partnerem jest Kinder Joy of Moving – program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu firmy Ferrero. Polski Komitet Olimpijski jest piątym narodowym komitetem olimpijskim, po włoskim, niemieckim, chorwackim i bośniacko-hercegowińskim, który rozpoczął współpracę z firmą Ferrero w zakresie wspierania młodych sportowców oraz edukacji olimpijskiej.
Zachęcamy do odwiedzenia kanałów social media Działu Edukacji Olimpijskiej PKOl:
PKOl