EYOF 2023: 11 medali Polaków po trzech dniach!

Młodzi Reprezentanci Polski na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 nie spoczęli na laurach i trzeciego dnia zawodów dołożyli do polskiego konta kilka kolejnych medali. Łącznie mamy już ich 11, co jest absolutnym rekordem zimowej edycji tej imprezy. A to jeszcze przecież nie koniec!

Polska w klasyfikacji medalowej zajmuje 8. miejsce, ze względu na tylko jeden złoty medal. Jednak w rankingu ilości nie mamy sobie równych. Biało-czerwoni wywalczyli do tej pory 1 złoty, 5 srebrnych i 5 brązowych krążków.

Jakub Potoniec

We wtorek pierwsze wieści medalowe nadeszły z tras biathlonowych w Międzynarodowym Centrum Biathlonu „Carnia Arena” w Forni Avoltri. Tam Jakub Potoniec zdobył srebrny medal w sprincie na 7,5 km. Potoniec stracił do zwycięzcy Pavla Trojera (Słowenia) trochę ponad 21 sekund. Dawid Filip był 39., Dawid Miller 50., a Michał Szatkowski 60.

W rywalizacji biathlonistek, najlepsza z Polek – Majka Germata – uplasowała się na 30. miejscu. Amelia Liszka była 32., Zuzanna Sadownik 45., a Aleksandra Szajnowska 56.

Rywalizację w Pontebbie zakończyli short trackowcy – po nich lodowisko przejmą łyżwiarze figurowi. Oczywiście nie zabrakło tu polskich akcentów na koniec. W konkurencji dziewcząt na 1000 m Hanna Mazur sięgnęła po srebro, a Kornelia Woźniak po brąz. Dziewczęta – wraz kolegami: Krzysztofem Mądrym i Dominikiem Palenceuszem – świetnie zaprezentowały się w wyścigu sztafet mieszanych. Polacy ulegli tylko niesamowitym Węgrom, zdobywając 11. – dla naszego kraju – medal XVI Zimowego EYOF 2023. Ten już jest najlepszy w historii startów reprezentacji Polski w olimpijskich festiwalach, a jeszcze przed nami kilka dni rywalizacji.

Dodatkowo Hania Mazur stałą się rekordzistką wśród polskiej młodzieży startującej na festiwalach od debiutu naszej kadry w Aoście w 1993 roku. Jeszcze nikt do tej pory nie wywalczył aż czterech medali na jednej imprezie, choćby dlatego, że wcześniejsze dwa najlepsze festiwale dawały nam po 5 medali. Wielkie gratulacje należą się także Kornelii Woźniak za trzy krążki (2 srebra i 1 brąz) oraz Dominikowi Palenceuszowi (1 srebro, 2 brązy).

Od lewej: Krzysztof Mądry, Kornelia Woźniak, Dominik Palenceusz, Hanna Mazur

W pierwszej konkurencji narciarzy alpejskich – slalomie – 16. lokatę uzyskał Jan Łodziński, a Mateusz Szczap był 25. Do drugiego zjazdu nie zakwalifikowali się z kolei 34. Igor Kaczmarek i 37. Stanisław Szarzyński.

W biegach narciarskich w konkurencji chłopców, w biegu indywidualnym na 7,5 km, Paweł Bryja był 29., Przemysław Legierski 36., Dawid Pilch 38., a Hubert Tomaszek 41.

W kombinacji norweskiej – konkursy indywidualne – chłopcy rywalizowali na skoczni normalnej i w biegu na 6 km. Najlepiej wypadł 9. Kacper Jarząbek. Jakub Cieślar zajął 19. miejsce, Andrzej Waliczek 25., a Szymon Dubiel został zdyskwalifikowany. Wśród dziewcząt – skocznia normalna/bieg na 4 km – jedyna Polka w stawce – Natalia Słowik, zajęła 8. miejsce. Natalia po konkursie skoków była 4. osiągając odległość 95 metrów – trzeci wynik pod względem długości.

Natalia Słowik

W programie sportowym EYOF zadebiutowała najnowsza dyscyplina olimpijska – będzie rozgrywana po raz pierwszy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026 – narciarstwo wysokogórskie. W sprincie dziewcząt Paulina Gomola zakończyła start na ćwierćfinale, zajmując 22. miejsce. W rywalizacji chłopców Wojciech Kłoda był 23., Kacper Mrowiński 28., a Mateusz Kośny 32.

Ostatnią konkurencję podczas tego festiwalu rozegrali snowboardziści alpejscy. W rywalizacji drużyn mieszanych w slalomie gigancie równoległym Weronika Dawidek i Anatol Kulpiński uplasowali się na 7. pozycji, a Sonia Zapała i Bartłomiej Kaciczak na 11.
W Sella Nevea udało się przeprowadzić finał Big Air chłopców (snowboard freestyle). Igor Truszkowski został ostatecznie sklasyfikowany na 9. miejscu.

We wtorek wieczorem swoje medale wywalczone dzień wcześniej odebrali skoczkowie narciarscy – srebro Klemens Joniak (Klemens tym samym stał się pierwszym Polakiem, który zdobył medale na dwóch kolejnych edycjach EYOF. Pierwszy medal zdobył rok temu podczas EYOF Vuokatti 2022), a brąz Wiktor Szozda.

Klemens Joniak i Wiktor Szozda

W środę kolejne festiwalowe emocje i walka biało-czerwonych o kolejne medale. Do rywalizacji tego dnia staną: w narciarstwie alpejskim (slalom) – Maja Woźniczka, Magdalena Bańdo, Nikola Komorowska, Hanna Zięba; w biegach narciarskich (bieg na 5 km stylem wolnym) – Zuzanna Pabin, Julia Rucka, Laura Wantulok, Karolina Kuc; w łyżwiarstwie figurowym (program krótki) – Noelle Streuli oraz Pavlo Klimin; w skokach narciarskich (drużynowo dziewczęta i chłopcy) – Natalia Słowik, Pola Bełtowska, Zuzanna Rapacz, Sara Tajner oraz Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Wiktor Szozda, Klemens Staszel; w narciarstwie wysokogórskim (sprint, sztafeta mieszana) – Paulina Gomola, Wojciech Kłoda; w snowboardzie freestyle (slopestyle) – Wiktor Kozarski, Igor Truszkowski oraz Hanna Borowiak.