EYOF 2023: srebrna drużyna skoczków narciarskich

4. dzień XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy przyniósł Polakom kolejny medal – srebro drużyny skoczków narciarskich. Teraz Polska ma już ich na swoim koncie 12 (1-6-5), ale nasi młodzi zawodnicy – mimo iż już napisali historię – wciąż zapowiadają, że to nie koniec.

Zawody w skokach narciarskich w ramach festiwalu odbywają się w słoweńskiej Planicy na przepięknych obiektach znanych wszystkim kibicom tego sportu. Jako pierwsze swój konkurs drużynowy rozpoczęły dziewczęta. Polki w składzie – Natalia Słowik, Pola Bełtowska, Zuzanna Rapacz, Sara Tajner – zajęły 4. miejsce.

Doskonale spisali się nasi młodzi skoczkowie, którzy dali Polsce 12. medal podczas tej imprezy. Nasza drużyna w składzie: Tymoteusz Amilkiewicz, Klemens Joniak, Wiktor Szozda i Klemens Staszel – skakała świetnie, uzyskując 890.2 pkt. i musiała uznać jedynie wyższość reprezentacji Austrii (976.5). Brązowy medal wywalczyli Niemcy (874.3).
Warto dodać, że Klemens Joniak i Tymoteusz Amilkiewicz zdobyli już medal podczas poprzedniego EYOF Vuokatti 2022 w konkursie drużynowym i było to też srebro! Tym samym obaj stali się pierwszymi – w historii polskich startów w festiwalach – zawodnikami, którzy zdobyli medale na dwóch edycjach tej imprezy. Gratulacje!

Bardzo dobrze zaprezentowała się również w łyżwiarstwie figurowym (program krótki) – nasza reprezentantka Noelle Streuli. Noelle po bardzo dobrym występie zajmuje 4. miejsce z wielkimi szansami na medal przed piątkowym programem dowolnym. Prowadzi Finka – 57.37, przed Włoszką – 56.28, Niemką – 54.36 i Polką – 53.67.
Do nieudanych, swój start zaliczy nasz młody solista Pavlo Klimin – upadł dwukrotnie i przed czwartkowym występem w programie dowolnym jest na ostatniej, 16. pozycji. Zapowiada jednak walkę o jak najlepsze miejsce.

W narciarstwie alpejskim w slalomie wystartowały cztery Polski: Maja Woźniczka, Magdalena Bańdo, Nikola Komorowska, Hanna Zięba. Magda Bańdo zajęła 12. miejsce, Hania Zięba była 18., Nikola 26., a Maja nie ukończyła pierwszego zjazdu.
Hania Zięba jest także autorką niespotykanej do tej pory w Młodzieżowej Reprezentacji Polski ciekawostki – startując w EYOF jest już olimpijką z ZIO Pekin 2022. Z reguły to Festiwal jest pierwszym olimpijskim krokiem młodego zawodnika w karierze, ale w tym przypadku stało się całkowicie odwrotnie. Hania w Chinach doznała kontuzji stojąc już na starcie pierwszej konkurencji, ale uraz kolana wykluczył ją z igrzysk całkowicie. Wierzymy, że już za 3 lata będzie kolejna okazja do olimpijskiego startu.

W biegach narciarskich (bieg na 5 km stylem wolnym) nasze zawodniczki zajęły dalsze miejsca. Najlepsza z nich – Julia Rucka była 39., Karolina Kuc – zajęła 42. miejsce, Laura Wantulok była 47., a Zuzanna Pabin 53.

W narciarstwie wysokogórskim drugi start (sprint, sztafeta mieszana) zanotowali nasi reprezentanci w składzie: Paulina Gomola i Wojciech Kłoda. Biało-czerwoni uplasowali się na 12. miejscu w finale B.

W snowboardzie freestyle w konkurencji slopestyle – Hanna Borowiak zajęła 12. Miejsce w kwalifikacjach i nie zdołała awansować do finału. W rywalizacji chłopców Wiktor Kozarski był 11. w kwalifikacjach, a Igor Truszkowski zajął w tej fazie 21. miejsce. Obaj zawodnicy nie awansowali do finału.

W czwartek 5. Dzień XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023. Do rywalizacji tego dnia staną: w narciarstwie alpejskim (slalom gigant) – Maja Woźniczka, Magdalena Bańdo, Nikola Komorowska, Hanna Zięba; w biegach narciarskich (sprint stylem klasycznym) – Zuzanna Pabin, Julia Rucka, Laura Wantulok, Karolina Kuc oraz Paweł Bryja, Hubert Tomaszek, Dawid Pilch, Przemysław Legierski; w biathlonie (10 km dziewcząt, 12,5 km chłopców) – Zuzanna Sadownik, Amelia Liszka, Aleksandra Szajnowska, Majka Germata oraz Dawid Miller, Michał Szatkowski, Jakub Potoniec, Dawid Filip; w łyżwiarstwie figurowym (program dowolny) – Pavlo Klimin; w narciarstwie dowolnym (slopestyle) – Antoni Cukier; w kombinacji norweskiej (konkurs drużyn mieszanych – skocznia normalna/4×3,3 km) – Natalia Słowik, Pola Bełtowska, Kacper Jarząbek, Andrzej Waliczek.