EYOF 2023: Pierwszy dzień bez polskiego medalu

Po pięciu dniach festiwalowej rywalizacji Młodzieżowa Reprezentacja Polski ma na swoim koncie 12 medali. Czwartek był pierwszym dniem XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy bez krążka dla biało-czerwonych, choć trzeba przyznać, że nasi młodzi sportowcy dzielnie walczyli na wielu arenach.

Narciarki alpejskie rywalizowały w slalomie gigancie. Spośród polskich czterech reprezentantek najlepiej poradziła sobie Magdalena Bańdo zajmując 13. miejsce (po 1. zjeździe miała 17. czas). Maja Woźniczka po pierwszym przejeździe była 44., ale nie ukończyła drugiego. Z kolei Nikola Komorowska i Hanna Zięba nie ukończyły swoich pierwszych przejazdów.

W biegach narciarskich w sprincie stylem klasycznym udział wzięły polskie zawodniczki i zawodnicy. Zuzanna Pabin, Julia Rucka, Laura Wantulok i Karolina Kuc nie zdołały przebrnąć kwalifikacji. Wśród chłopców na tym etapie odpadli: Dawid Pilch i Przemysław Legierski, a Paweł Bryja i Hubert Tomaszek zakończyli swój udział w biegach ćwierćfinałowych.

W biathlonie o swój drugi medal walczył Jakub Potoniec, ale w biegu na 12,5 km musiał uznać wyższość rywali i zadowolić się 7. miejscem. Dawid Filip był 32., Michał Szatkowski 37., Dawid Miller 39. Wśród dziewcząt startujących na dystansie 10 km najlepszą z Polek była Amelia Liszka – 38. Majka Germata uplasowała się na 45. pozycji, Zuzanna Sadownik – 47., a Aleksandra Szajnowska 53.

W narciarstwie dowolnym (slopestyle) wystąpił Antoni Cukier, plasując się na 16. miejscu.

W kombinacji norweskiej (konkurs drużyn mieszanych – skocznia normalna/4×3,3 km) Polacy w składzie: Natalia Słowik, Pola Bełtowska, Kacper Jarząbek, Andrzej Waliczek – po konkursie skoków zajmowali obiecujące 4. miejsce. Jednak w biegach narciarskich nie poszło już im tak dobrze i ostatecznie biało-czerwoni zajęli 5. miejsce. Jednak walczyli do końca!

W łyżwiarstwie figurowym Pavlo Klimin po środowym występie w programie krótkim (dwa upadki) przekreślił swoje szanse na wysokie miejsce i po programie dowolnym zajął 15. pozycję.

Piątek będzie przedostatnim dniem XVI Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023. My wciąż liczymy na kolejne medale, a okazje do ich zdobycia będą mieli: chłopcy w narciarstwie alpejskim (slalom gigant), dziewczęta i chłopcy w biegach narciarskich (sztafeta mieszana 4×5 km stylem klasycznym i dowolnym), polska jedynaczka w łyżwiarstwie figurowym Noelle Streuli (Noelle po bardzo dobrym występie zajmuje 4. miejsce z wielkimi szansami na medal przed piątkowym programem dowolnym), skoczkinie i skoczkowie narciarscy w drużynowym konkursie mieszanym, dziewczęta i chłopcy w narciarstwie wysokogórskim.

Trzymajmy kciuki za biało-czerwonych nieustannie!

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora