EYOF – warto wiedzieć!

Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europy (European Youth Olympic Festival – EYOF) mają ponad 30-letnią tradycję. Są pierwszą europejską imprezą multisportową skierowaną do młodych sportowców w wieku od 14 do 18 lat.

Pierwsza letnia edycja festiwalu miała miejsce w 1991 roku w Brukseli, a zimowa w 1993 roku w Aoście. EYOF-y odbywają się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i stanowią przedsmak igrzysk olimpijskich. Wydarzenie odbywa się pod flagą olimpijską i jest bogate w tradycje olimpijskie tj.: znicz olimpijski, ślubowanie zawodników i trenerów, wioska olimpijska. EYOF-y są zachętą dla młodych ludzi, aby uprawiać sport, prowadzić zdrowy styl życia oraz promują zasady fair play, tolerancji i przyjaźni w duchu olimpijskim. Stanowią okazję do spotkania ze sportowcami z prawie 50 europejskich krajów. To właśnie na EYOF-ach wiele przyszłych gwiazd sportu stawia swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej.

„Ten Festiwal zapewnia młodym europejskim sportowcom ogromną motywację, ponieważ od samego początku nadaje sens ich karierze”

Jacques Rogge – pomysłodawca imprezy, Przewodniczący MKOl w latach 2001-2013

Od 2017 roku na EYOF-ach realizowany jest Program Europejskiego Młodego Ambasadora Olimpijskiego (European Young Olympic Ambassador – EYOA). Jego celem jest wzmocnienie wartości olimpijskich wśród młodych sportowców uczestniczących w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Ambasadorzy to grupa młodych ludzi, którzy są zainspirowani sportem i chcą przyczynić się do budowania silnych fundamentów opartych na wartościach ważnych dla międzynarodowej społeczności sportowej – starają się inspirować młodych sportowców do przestrzegania zasad na boisku i poza nim.

XVII Letni EYOF – Maribor 2023 zaczyna się już 23 lipca!

GRUPA FERRERO W POLSCE – PARTNER POLSKIEJ MŁODZIEŻOWEJ REPREZENTACJI OLIMPIJSKIEJ