IE Kraków-Małopolska 2023: Igor Wypiór powalczy o Paryż 2024

Igor Wypiór B-boy Wigor zajął 7. miejsce podczas mistrzostw Europy w breakingu, które odbyły się w Hiszpanii. Był to najlepszy wynik „biało-czerwonych” w tej imprezie. Teraz przed Igorem czas na kolejne wyzwania i walkę o igrzyska olimpijskie.

Breaking to nowa dyscyplina olimpijska, która zadebiutuje podczas Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024. Jednak na młodzieżowych olimpijskich arenach miała ona już swój akcent w ramach III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Buenos Aires 2018. Polskę w Argentynie reprezentował Piotr Winiarski, który uplasował się na 4. miejscu w turnieju chłopców. Teraz czas na breaking na „dużych” igrzyskach.

O „olimpijski paszport” do Paryża walczył będzie nasz najlepszy B-boy – Igor Wypiór, który będzie jedynym reprezentantem Polski w tej dyscyplinie na III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W Nowym Sączu, gdzie będzie rozgrywany breaking, zostaną przyznane dwie kwalifikacje do Paryża 2024 (jedna dla mężczyzn i jedna dla kobiet).

W zawodach wystartuje 32 zawodników – 16 mężczyzn i 16 kobiet. Konkurencja to Head to Head Individual – zawodnicy walczą w formacie turniejowym. Pierwszy dzień to Round Robin, czyli faza grupowa, gdzie rywalizują 4 grupy po 4 zawodników. Drugiego dnia odbędą się ćwierćfinały, półfinały i finały. Start zawodów zaplanowano na 26 czerwca, a dzień później odbędą się finały.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 zostaną rozegrane w dniach 21 czerwca – 2 lipca. Jak do tej pory Polska ma możliwość wystawienia 285 sportowców, ale ta liczba może jeszcze się zwiększyć.

W historii startów w Igrzyskach Europejskich „biało-czerwoni” wywalczyli 32 medale (5 złotych, 9 srebrnych, 20 brązowych). 20 krążków (2-8-10) Polacy zdobyli podczas I edycji tej imprezy – Baku 2015. 14 medali z kolei reprezentacja Polski przywiozła z Mińska w 2019 roku, gdzie rozegrano II edycję igrzysk.

PKOl
Fot.: PKOl – Szymon Sikora