Igrzyska Europejskie 2023: spotkanie Komisji Koordynacyjnej w Krakowie

22 marca w Krakowie na drugim posiedzeniu Komisji Koordynacyjnej III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 spotkali się przedstawiciele Lokalnego Komitetu Organizacyjnego (LOC) oraz członkowie Komisji Koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC).

Przypomnijmy, że trzecia edycja tej najważniejszej w Europie międzynarodowej multidyscyplinarnej imprezy odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Na trzy miesiące przed ceremonią otwarcia na Stadionie im. Henryka Reymana w Krakowie, Przewodniczący EOC Spyros Capralos ponownie wyraził przekonanie, że Polska zorganizuje wyjątkowe wydarzenie.

– Pozostało mniej niż 100 dni do Igrzysk Europejskich 2023, a do zapalenia płomienia pokoju w Rzymie już tylko kilka tygodni. Komitet Organizacyjny poczynił znaczne postępy od naszej ostatniej wizyty w październiku. Jestem przekonany, że przy wsparciu Narodowych Komitetów Olimpijskich i Związków Sportowych – Organizatorzy oraz Polski Komitet Olimpijski z sukcesem zorganizują tę największą imprezę sportową w Europie w 2023 roku. Dziękuję wszystkim za ciężką pracę i poświęcenie w tych trudnych i niespokojnych czasach w Europie – powiedział Spyros Capralos.

Komisja Koordynacyjna składająca się z 27 członków posiadających szeroką wiedzę fachową i doświadczenie w organizacji Igrzysk Europejskich, Olimpijskich i Paraolimpijskich, rozważyła aktualizacje pełnego zakresu prac przygotowawczych.

Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Hasan Arat podziękował wszystkim obecnym za ich wkład, a także Komitetowi Organizacyjnemu za pracę, którą wykonuje, aby trzecia edycja Igrzysk Europejskich zapewniła sportowcom odpowiednie warunki do startów.

– Drugie posiedzenie Komisji Koordynacyjnej okazało się kolejnym ważnym krokiem dla wszystkich zaangażowanych. Muszę podziękować tym, którzy dołączyli do nas osobiście i zdalnie, za ich komentarze i wiedzę. Kraków-Małopolska 2023 jest na dobrej drodze do stworzenia fantastycznego wydarzenia, dzięki ciężkiej pracy wszystkich członków Komitetu Organizacyjnego. Nasi polscy przyjaciele są w pełni świadomi pracy, która pozostaje do wykonania, ale także naszego pełnego wsparcia na każdym kroku.

Przewodniczący LOC Marcin Nowak podziękował członkom Komisji za poświęcony czas i pochwalił wszystkich członków Komitetu Organizacyjnego za nieustanną pracę nad przygotowaniami.

– Dzisiejszy dzień dał nam kolejną szansę, aby pokazać Komisji Koordynacyjnej EOC cały postęp, jaki poczyniliśmy przed zbliżającymi się igrzyskami. Ciężka praca wszystkich osób zaangażowanych w organizację tego wyjątkowego wydarzenia pozwoliła nam dojść do tego etapu i mamy wyraźne poczucie bycia częścią zespołu, którego członkowie pochodzą z całej Europy. Będzie to największe wydarzenie, jakie Polska kiedykolwiek gościła i jest to prawdziwa okazja, aby pokazać nasze umiejętności i wiedzę. Będziemy gotowi – zapewnił Marcin Nowak.

Trzecia edycja Igrzysk Europejskich odbędzie się w dniach 21 czerwca – 2 lipca 2023 r. Podczas igrzysk zostaną rozegranych 32 dyscypliny sportowe, w tym 21 dyscyplin olimpijskich i 8 nieolimpijskich oraz 3 towarzyszące, w których weźmie udział ponad 7 tys. sportowców. Kraków będzie głównym ośrodkiem igrzysk z 11 różnymi miastami, w których odbywają się zawody sportowe w różnych miejscach.

EOC