III Igrzyska Europejskie
Kraków-Małopolska 2023
Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza organizowana przez Stowarzyszanie Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Dotąd odbyły się dwie edycje wydarzenia: w 2015 roku w Baku (Azerbejdżan) i w 2019 w Mińsku (Białoruś). Igrzyska Europejskie to zawody sportowe rozgrywane co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich.
22 czerwca 2019 roku – na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich w Mińsku – Kraków i Małopolska otrzymały rolę gospodarza III Igrzysk Europejskich 2023. Za kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich.
Wstępny program sportowy III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023
- badminton
- biegi górskie
- boks
- gimnastyka
- judo
- karate
- koszykówka 3×3
- kajakarstwo (slalom, sprint)
- kolarstwo (MTB, szosowe, Fresstyle BMX)
- łucznictwo
- muaythai
- pięciobój nowoczesny
- piłka ręczna plażowa
- pływanie artystyczne
- podnoszenie ciężarów
- rugby 7-osobowe
- siatkówka (halowa, plażowa)
- skoki narciarskie na igelicie
- strzelectwo sportowe
- szermierka
- taniec sportowy – breaking
- tenis stołowy
- triathlon
- wspinaczka sportowa
- zapasy
O III Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023
Jacek Sasin – Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. organizacji III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023:
– Bardzo poważnie traktujemy organizację Igrzysk Europejskich w Polsce. Deklaruję pełne wsparcie polskiego Rządu dla tej inicjatywy. Wiem, że jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu i zaprezentować się jako kraj, który organizuje imponujące imprezy sportowe. III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą największym dotychczas zorganizowanym przedsięwzięciem tego typu i bardzo się z tego cieszymy. Polski Rząd mocno włączył się w organizację tego wydarzenia, ponieważ uważamy, że jest to inicjatywa przyszłościowa. Mimo, że większość aktywności będzie miała miejsce w Krakowie i województwie małopolskim jest to impreza o randze ogólnopolskiej, która pokaże Polskę jako kraj ciągle się rozwijający i taki, który warto odwiedzić.
Danuta Dmowska-Andrzejuk – Minister Sportu (w latach 2019-2020):
– Układając program sportowy zależało nam, aby dobrane dyscypliny były minimum w randze Mistrzostw Europy i aby w trakcie III Igrzysk Europejskich sportowcy mogli również zawalczyć o kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024.
Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego:
– Jestem pewien, że wspólnie zapisujemy nowe karty historii polskiego, europejskiego i światowego sportu. Igrzyska Europejskie 2023 to wielkie święto dla sportowców i kibiców. To zarazem wspaniała okazja do olbrzymiej promocji Małopolski. Będzie to zdecydowany bodziec, istotnie wzmacniający rozwój całego naszego regionu. Małopolska ma wielki potencjał. Zapewniam Państwa, że w 2023 roku – m.in. dzięki współpracy z Rządem RP, dzięki współpracy z władzami miasta Krakowa – będziemy w pełni gotowi. Wykorzystajmy wspólnie tę szansę.
Jacek Majchrowski – Prezydent Krakowa
– Jesteśmy zarówno organizacyjnie jak i merytorycznie przygotowani do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży. Ważne jest to, że Igrzyska Europejskie zostaną zorganizowane na istniejących obiektach, w dyscyplinie kosztowej oraz że będzie to impreza ogólnonarodowa – wspierana przez Rząd RP, a nie lokalna.
Tomasz Poręba – Europoseł, Wiceprezes PKOl, Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich:
– Igrzyska Europejskie będą największą multidyscyplinarną imprezą sportową w Europie w 2023 roku. Mają wsparcie polskiego rządu. Będą świetną okazją do pokazania naszych możliwości, sukcesów i promocji Polski. Podkreślę bardzo ważny fakt, że III Igrzyska Olimpijskie Kraków-Małopolska 2023 będą pierwszymi igrzyskami europejskimi odbywającymi się w Unii Europejskiej i ich organizacja w Polsce jest dla naszego kraju niezmiernie ważna wizerunkowo. Prowadzę wiele rozmów w strukturach unijnych na temat wsparcia i organizacji tego przedsięwzięcia.
Andrzej Kraśnicki – Prezes PKOl, Członek Komitetu Wykonawczego EOC:
– III Igrzyska – jak podkreślają organizatorzy – zorganizowane zostaną w sposób ekonomiczny i racjonalny, bez zbędnych wydatków, w dyscyplinie kosztowej. Optymalizacja to słowo klucz, które niezwykle często pojawia się w komunikacji tego wydarzenia. Niższe koszty nie oznaczają jednak, że impreza nie będzie udana i zapamiętana. Igrzyska Europejskie to szeroka promocja w mediach – przed, w trakcie i po wydarzeniu. To wiele kampanii informacyjnych i reklamowych – także w mediach społecznościowych. To zatem wspaniała okazja do olbrzymiej promocji i zdecydowany bodziec istotnie wzmacniający rozwój Małopolski.
Tomasz Poręba – Europoseł, Wiceprezes PKOl, Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich Edward Czesak – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego