Korzeniowski Cup: Marsz dla Ukrainy

Marsz dla Ukrainy, zorganizowany w sobotę 9 kwietnia na warszawskiej Pradze-Południe, połączył sportowców, kibiców i ludzi dobrej woli, którzy w duchu fair play postanowili spotkać się przy okazji lekkoatletycznego mityngu Korzeniowski Cup i zamanifestować sprzeciw wobec wojny w Ukrainie, solidarność z uchodźcami i chęć wsparcia Reprezentantów Ukrainy ich dalszym sportowym rozwoju.

W jednej linii obok czterokrotnego mistrza olimpijskiego w chodzie maszerował ukraiński mistrz Europy na 50 km Marian Zakhalnytskyi wraz z koleżankami z niebiesko-żółtej drużyny: Tamarą Havryliuk, Aliną Bielorus i Iriną Koval. Towarzyszyły im też dwie nastoletnie lwowianki, siostry Salomia i Wiktoria Dizhak, które w Warszawie, chociaż schroniły się przed wojną, to nie porzuciły nadziei na przygotowanie do obrony tytułów juniorskich mistrzyń Ukrainy w chodzie na 5000 m.

Do marszu poparcia i wsparcia dla Ukrainy włączyli się licznie reprezentowani mityngowi goście z Irlandii i Ekwadoru, a świat zimowych igrzysk olimpijskich reprezentowany był przez panczenistkę, dwukrotną medalistkę olimpijską Katarzyną Niedźwiedzką.

Ze sportowcami kilometrowy dystans pokonali zwykli-niezwykli mieszkańcy Warszawy. Wszyscy ludzie dobrej woli, dla których idea życiowego fair play znaczy wiele. Na mecie marszu wszyscy otrzymali z rąk Roberta Korzeniowskiego, wspieranego przez burmistrza Pragi-Południe Tomasza Kucharskiego, medal z wizerunkiem barona Pierre de Coubertain zawieszony na wstążce w barwach Ukrainy.

Fundacja Roberta Korzeniowskiego, która była organizatorem wydarzenia, od początku wojny organizuje bezpłatne treningi dla ukraińskich dzieci w trzech warszawskich klubowych lokalizacjach. W sobotnim mityngu podopieczni pochodzącej z Winnicy trenerki Oksany Starodub mogli zdobyć swoje pierwsze medale i stanąć na podium. Starsi, wyczynowi sportowcy ukraińscy, jak Tamara Hawryluk, regularnie już trenują w klubie RK Athletics, a nawet szkoleniowo wspierają polską młodzież.

Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby finansowo przyczynić się do sportowej pomocy dla ukraińskich sportowców, do wpłacania dowolnych kwot na fundacyjne konto:

49 1020 1169 0000 8902 0806 1592 PKOBP
Tytuł przelewu „Wsparcie treningów sportowych dla zawodników i dzieci z Ukrainy”.

Korzeniowski Cup
Fot.: PKOl – Szymon Sikora