Narodowy Dzień Sportu 2021

Z badania Sponsoring Monitor ARC Rynek i Opinia opublikowanego w 2021 roku wynika, że podczas pandemii odsetek osób uprawiających sport w Polsce spadł o 12 punktów procentowych. Aby zachęcić do uprawiania sportu Fundacja Zwalcz Nudę – m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu już po raz dziewiąty organizuje 11 września Narodowy Dzień Sportu – kampanię społeczną, w ramach której odbywają się bezpłatne treningi w całej Polsce oraz piknik rodzinno-sportowy na błoniach PGE Narodowego.

Mniejsza ilość ćwiczeń, większa liczba kilogramów

Badania ARC pokazują, że w 2020 roku 69% kobiet i 70% mężczyzn deklarowało uprawianie sportu (13% robi to codziennie, a 50% kilka razy w tygodniu). Ćwiczą najczęściej najmłodsi, a najmniej najstarsi (przedział wiekowy 55-65 lat). Polki i Polacy najczęściej wybierają jazdę na rowerze, bieganie, gimnastykę, ćwiczenia sprawnościowe, spacery czy fitness. Oprócz mniejszej liczby ćwiczących w 2020 roku zmniejszyła się także liczba klubów sportowych. Jak podaje GUS w porównaniu do 2018 roku liczba ta spadła o ponad 2 tysiące, a liczba osób uczęszczających do klubów zmniejszyła się o 14,3%. Najpopularniejszą piłkę nożną uprawiało o 15,8% mniej osób niż 3 lata temu, a siatkówkę aż o 22,3% mniej.

Dodatkowo, jak pokazuje badanie COVID 365+, brak aktywności fizycznej przyczynił się także do tycia – aż 42% Polek i Polaków przybrało na wadze średnio 5,7 kg.

Wracamy do normalności?

Niedawno zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio. W tym roku odbyły się też mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wszyscy kibice spragnieni sportowych emocji na pewno z zapartym tchem śledzili zmagania sportowców. Czy jednak spowoduje to, że Polki i Polacy równie chętnie wrócą do czynnego uprawiania sportu?

Po długim okresie siedzenia w domach, gdy spędzaliśmy czas głównie przed komputerem, telewizorem lub czytając książki, powinniśmy być w sposób naturalny spragnieni ruchu. Jednak przyzwyczajenia robią swoje i niekiedy trudno wrócić do treningów.

Nie ma zdrowego społeczeństwa bez regularnej aktywności fizycznej. Dzięki inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, Polacy mogą zapoznać się z różnego rodzaju aktywnościami ruchowymi i wybrać te, które odpowiadają ich potrzebom. Jedną z misji naszego resortu jest tworzenie warunków do uprawiania sportu. Zdając sobie sprawę z negatywnych skutków spowodowanych pandemią koronawirusa, ukierunkowaliśmy nasze działania na to, aby wszystkie grupy społeczne jak najszybciej mogły wznowić aktywność. Zwiększyliśmy nakłady na programy wspierające i zachęcające do uprawiania sportu – rekordowy budżet ponad 57 mln zł otrzymał Rządowy Program Klub, co pozwoli na wsparcie ponad 5 tys. małych i średnich ośrodków sportowych z całej Polski. 30 mln zł trafi do beneficjentów programu „Sportowe Wakacje+”, w ramach którego dofinansowaliśmy m.in. Narodowy Dzień Sportu. Wspieramy budowę ogólnodostępnej infrastruktury sportowej – w tym roku, w ramach programu „Sportowa Polska”, przeznaczyliśmy na ten cel ponad trzysta mln złotych. Mam nadzieję, że dzięki tym nakładom oraz inicjatywom takim jak Narodowy Dzień Sportu, coraz więcej osób będzie prowadzić aktywny tryb życia, tak ważny dla naszego zdrowia – mówi Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński.

Bezpłatne treningi w całym kraju

Narodowy Dzień Sportu to ogólnopolska kampania, w ramach której odbędą się bezpłatne wydarzenia i treningi. Jej celem jest zachęcenie Polaków do aktywnego życia, pełnego sportowych wyzwań i dobrej kondycji. W dziewiątej edycji, tak jak co roku, wydarzenia swoim zasięgiem objęły wszystkie zakątki Polski. Miastami partnerskimi są m.in.: Konin w województwie wielkopolskim, Pruszków na Mazowszu, Kalisz w Wielkopolsce czy Włodawa w województwie lubelskim. W kampanię zaangażowały się różne podmioty – marszałkowie województw, kuratoria oświaty, związki i kluby sportowe, sportowcy oraz media. W Warszawie, na błoniach PGE Narodowego odbędzie się piknik sportowo-rodzinny, w ramach którego przygotowana zostanie także strefa „Warszawskich Dni Rodzinnych”. To wszystko przez cały dzień 11 września. Wielka baza treningów oraz wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej www.narodowydziensportu.pl oraz na profilu Facebook.

Jak co roku mamy nadzieję, że razem z nami będzie ćwiczyć cała Polska! Wśród bezpłatnych treningów w ramach Narodowego Dnia Sportu mamy mnóstwo dyscyplin: piłkę nożną, fitness, bilard, nordic walking, golf, karate, koszykówkę, tenis i wiele, wiele więcej – mówi Krystyna Radkowska, prezes Fundacji Zwalcz Nudę, organizator wydarzenia.

Kampania społeczna jest współfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Polski Komitet Olimpijski.