Nie żyje Roman Korban

Z wielkim smutkiem i żalem przyjęliśmy informację o śmierci Romana Korbana – lekkoatlety, olimpijczyka z Helsinek 1952. Był najstarszym z żyjących polskich olimpijczyków letnich. Zmarł w wieku 96 lat w Sydney.

Urodził się 23 maja 1927 roku w miasteczku Nadwórna w Galicji Wschodniej. Po II wojnie światowej uprawiał lekkoatletykę w klubach z Trójmiasta, ale związany był też z Warszawą (w 1956 roku ukończył naukę w stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego). Na przełomie lat 40. i 50. był czołowym polskim przedstawicielem biegów średnich. Trzykrotnie zdobył mistrzostwo Polski w biegach na 800 i 1500 metrów, a w sumie dziesięciokrotnie stawał na podium letniego i halowego krajowego czempionatu. W roku 1951 podczas rozgrywanych w Berlinie akademickich mistrzostw świata zdobył srebro na 800 metrów oraz wspólnie z kolegami z reprezentacji brąz w sztafecie 4 x 400 metrów. Ekipa z Korbanem w składzie czasem 3:17.2 ustanowiła rekord Polski.

Po zakończeniu kariery sportowej był uznanym trenerem, przewodniczącym Centralnej Rady Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 1972 roku wyjechał do USA, a w 1981 do Sydney, gdzie mieszkał do śmierci.

W imieniu Rodziny Olimpijskiej, Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Romana Korbana składam najszczersze wyrazy współczucia.

Radosław Piesiewicz
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego