Odeszła Maria Zuchowicz (1930-2020)

Nie żyje Pani mecenas Maria Zuchowicz – wybitna prawnik, sędzia międzynarodowy w łyżwiarstwie figurowym, prezes Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl, wieloletnia arbiter Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportów Lozannie, komentatorka telewizyjna zawodów łyżwiarskich, znana i niezwykle ceniona ekspert w polskim i międzynarodowym sporcie.

Maria Zuchowicz specjalizowała się prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczym i sportowym. Sport był jej wielką pasją – łyżwiarstwo figurowe najbliższą i najważniejszą dla Niej dyscypliną.

W latach 1948-1952 Maria Zuchowicz była zawodniczką kadry narodowej w łyżwiarstwie figurowym, a od 1956 r. sędzią w tej dyscyplinie. Przez ponad 40 lat była arbitrem podczas najważniejszych międzynarodowych turniejów – Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy.

Aktywnie i z ogromnym zaangażowaniem działała w wielu organizacjach sportowych – także międzynarodowych. Była honorową członkinią Międzynarodowego Związku Łyżwiarskiego (ISU), członkinią zarządu oraz wiceprezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, sędzią Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS) oraz wiceprezes, a następnie prezes Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu przy PKOl. Działała też w Polskim Towarzystwie Prawa Sportowego.

Za swoją działalność otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń – między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2015) za zasługi na rzecz upowszechniania i rozwoju sportu oraz osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz Ruchu Olimpijskiego.

Rodzinie, Przyjaciołom i Współpracownikom Pani Marii Zuchowicz składam wyrazy współczucia i otuchy. Odeszła energiczna, wyrazista, pracowita i zaangażowana społecznie Osoba, pomnikowa Postać w łyżwiarstwie figurowym oraz polskim i międzynarodowym sporcie. Pani Maria pozostanie na zawsze w naszej pamięci. R.I.P.

Andrzej Kraśnicki
Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego