Konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka wzięła udział w konferencji trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego w sportach letnich. Wydarzenie odbyło się w formule online. Sekretarz Stanu przedstawiła działania ministerstwa podjęte w czasie pandemii w celu pomocy sportowcom, kadrom narodowym, sztabom trenerskim i polskim związkom sportowym.

Konferencja corocznie odbywała się w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Tym razem, z uwagi na trudną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, trzeba ją było przeprowadzić zdalnie. – Jestem przekonana, że formuła online nie przeszkodzi prelegentom i uczestnikom w owocnej wymianie myśli i przekazywaniu specjalistycznej wiedzy – powiedziała minister Anna Krupka.

Wśród uczestników i prelegentów znaleźli się przedstawiciele m.in. trenerzy, dyrektorzy i przedstawiciele Centralnych Ośrodków Sportu, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Instytutu Sportu i POLADY.

Z uwagi na pandemię polski sport znalazł się w trudnej sytuacji a zawodnicy musieli pilnie przeorganizować swoje kalendarze i zmienić harmonogram przygotowań do długo wyczekiwanych startów.

– Ministerstwo Sportu od początku wybuchu pandemii COVID-19 podejmowało działania, których celem było i jest wsparcie zawodników, kadr szkoleniowych, polskich związków sportowych i ograniczanie negatywnych następstw zaistniałej sytuacji. Podjęto starania, by zapewnić sportowcom bezpieczeństwo, a także odpowiednie warunki do treningów, tak aby proces przygotowań do najważniejszych imprez nie został przerwany i by polski sport mógł funkcjonować w nowej rzeczywistości – stwierdziła Sekretarz Stanu.

Ministerstwo Sportu wciąż analizuje największe zagrożenia dla polskiego sportu w sytuacji, gdy pandemia nie będzie ustępować. Aktualizowane są procedury związane z reżimem sanitarnym w ośrodkach COS-OPO, a w ramach programów resortu wydawane są zgody na rozszerzenie katalogów kosztów i możliwość dofinansowania testów diagnostycznych na obecność wirusa SARS-Cov-2 zawodnikom kadr narodowych i ich sztabom.

– W następnych miesiącach naszym głównym zadaniem będzie bez wątpienia dalsza realizacja rozwiązań, mających na celu minimalizowanie skutków pandemii w sektorze sportu. Miło mi poinformować, że łączne nakłady ministerialne na wspieranie sportu wyczynowego w 2021 roku są – pomimo pandemii – rekordowo wysokie i wynoszą ponad 408 mln zł. Jest to kwota o około 35 mln zł wyższa niż zaplanowana na 2016 r., kiedy odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro – powiedziała minister Krupka.

Tematy i zagadnienia przedstawione przez prelegentów podczas dwudniowej (24-25.11) wideokonferencji to m.in.: wytyczne sanitarne w dobie COVID-19; analiza przypadków zakażeń wśród zawodników i zawodniczek kadr narodowych; informacje o przygotowaniu Centralnego Ośrodka Sportu przed igrzyskami w Tokio; rola zespołu naukowo-badawczego w czasie pandemii i wsparcie Instytutu Sportu-PIB w procesie szkolenia polskich związków sportowych; powrót do strategii przygotowań do igrzysk w Tokio; aktualne problemy i procedury antydopingowe; psychologiczne wsparcie zawodników w dobie pandemii; czy żywienie i dietetyka w przygotowaniach do igrzysk w czasie pandemii.

Ministerstwo Sportu