gen. bryg. sł. st. WP., tłumacz, dyplomata, syberyjski zesłaniec, strzelec (rzutki-trap), olimpijczyk z Helsinek (1952), pierwszy szef Biura Ochrony Rządu.
Urodzony 8 marca 1923 w Dajlidach, absolwent wyższych szkół wojskowych, gen. bryg. sł. st. WP, zesłaniec na Syberię, żołnierz I WDP im. T. Kościuszki, uczestnik walk od Lenino, przez Warszawę dotarł do Berlina. Pierwszy szef Biura Ochrony Rządu, tłumacz (z języka rosyjskiego), konsul RP na Litwie. Jego biograf (Andrzej Golimont) napisał w pośmiertnym wspomnieniu, że generał miał trzy miłości swojego życia: sport, myślistwo i służenie Polsce. I to jest prawda z tym, że najpierw było myślistwo i strzelanie, kiedy z ojcem przemierzał litewskie bory. Jak sam często lubił podkreślać nabyte wówczas umiejętności pomogły mu w trudnych chwilach syberyjskiego zesłania, a dopiero po zakończonej wojnie zawiodły go na strzelnicę w Rembertowie, gdzie jako członek stołecznej Legii (1950-1968) zaczął demonstrować niezwykłą sprawność, spryt i refleks w strzelaniu do rzutków trap.
Zdobył cztery tytuły mistrza Polski (1952, 1957-1959) i dostąpił zaszczytu reprezentowania barw narodowych podczas IO w Helsinkach (1952). Do końca życia z dumą, ale i wrodzoną skromnością, mówił o sobie: „Byłem olimpijczykiem”. Biograf (miał napisać z generałem książkę pt. „Strzelec z BOR-u”) dodał: „Zawodową drogę zakończył Pan Generał powrotem do rodzinnych korzeni. Jako konsul Rzeczypospolitej na Litwie przygotowywał zręby współpracy dyplomatycznej między Polską a odzyskującą suwerenność Republiką Litewską”. Zasłużony Mistrz Sportu i Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej odznaczony był m. in. Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Oficerskim i Kawalerskim Krzyżem OOP oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Żonaty (redaktor-tłumacz), miał dwoje dzieci (psycholog i redaktor).
Zmarł w Warszawie 28 lutego 2000 roku.
*1952 Helsinki: strzelectwo, trap, strzelanie do 200 rzutków – 20 m. na 40 start. z wynikiem 181 pkt. (zw. Kanadyjczyk, G. Genereux – 192 pkt.).
Bibl.: Głuszek, Leksykon 1999, s. 178; Pawlak, Olimpijczycy, s. 57; Porada, Igrzyska, s. 839; Golimont A., Olgierd Darżynkiewicz, „Gazeta Stołeczna”, 2000, nr 62, s. 10.