Grzegorz Polaczyk

POLACZYK GRZEGORZ

kawaler, absolwent Liceum Ogólnokształcącego dla pracujących w Krościenku. Mistrz Świata Juniorów (2002), Mistrz Europy Juniorów (2003). Olimpijczyk z Aten (2004).

Urodzony 2 lipca 1985 roku w Nowym Sączu. Zawodnik klubu Pieniny Szczawnica (181 cm, 77,5 kg) uprawia konkurencję kajak (K-1) mężczyzn w slalomie kajakowym. Trenerzy: Krzysztof Polaczyk, Stanisław Węglarz (w klubie), Zbigniew Miązek (w kadrze).
Kawaler, jego sympatia Estera Nowacka mieszka w Bydgoszczy. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego dla pracujących w Krościenku. Wolny czas chętnie spędza na wycieczkach w góry, z każdego zakątka świata pędzi, by spędzić choćby chwilę ze swoją dziewczyną.

Nie być kajakarzem w rodzinie Polaczyków to grzech… W domu nie ma innego tematu, tylko pływanie. Jeden z największych talentów w kajakarstwie górskim ostatnich lat (mistrz świata i Europy juniorów) w Atenach zaczął olimpijski wątek kariery. Jechał po naukę: – Chcę się wśród seniorów jak najlepiej zaprezentować – mówił przed IO. Za cztery lata może być już jednym z poważniejszych kandydatów do medali. Kajakarstwo uprawiał tata Grzegorza – Krzysztof, pierwszy trener syna i twórca łódek, na których pływa Grzegorz i całe jego rodzeństwo. Kajakarstwo uprawiają też bracia Henryk, Mateusz, Łukasz, Rafał i amatorsko siostra Iwona. Starsza Joanna poślubiła… kajakarza Piotra Mędonia. – Przez sport trudno nam się wszystkim spotkać przy jednym stole. Kiedy jedni kończą zgrupowania, drudzy je zaczynają.

Przy takiej gromadce najtrudniej ma mama – Barbara Polaczyk. – Nie wychodzi z kuchni… – mówi z uznaniem dla poświęcenia mamy Grzegorz. Wspólnie z tatą ustala za to, jaka ma być jego łódka, dając wskazówki w stylu: dziób bardziej nad falą…

Produkcja specjalistycznych kajaków to dla Krzysztofa Polaczyka hobby. Okazało się niezwykle przydatne, skoro Polaczyka juniora zaprowadziło aż na olimpiadę do Aten. Grzegorz wywalczył krajową kwalifikację, pokonując najgroźniejszego konkurenta Dariusza Popielę. – Nie rozumiem szumu, który mój rywal zrobił po swojej porażce, ale się nim nie przejmowałem. Pół roku wcześniej ustalaliśmy przecież zasady kwalifikacji, wszyscy je znaliśmy…

Największe sukcesy: 1. miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorów (2002), 1. miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów (2003), 1. miejsce w Pucharze Świata Juniorów (2002), najlepsze miejsca w seniorskich Pucharach Świata – 7. i 9.

*Ateny 2004: kajak (K-1) mężczyzn w slalomie kajakowym – zajął w finale siódme miejsce (196,57 pkt.).

« powrót do listy