ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego

Justyna Święty-Ersetic oraz Wojciech Nowicki zdobyli Złote Kolce – najbardziej prestiżową nagrodę w polskiej lekkoatletyce. Tegoroczne nagrody wręczono podczas programu na żywo emitowanego w TVP Sport.

Justyna Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego również imponowała na bieżni szybkością. Sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – sięgnęła po Złote Kolce.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie w tym trudnym okresie. Bardzo cieszę się, że wygrałam, ale mam nadzieję na kolejne sukcesy. Za chwilę sezon halowy i już w nim chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony – podkreśliła Justyna Święty-Ersetic.
Podium ORLEN Złotych Kolców 2020 u kobiet uzupełniły biegaczka Sofia Ennaoui oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wojciech Nowicki został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80.28 był liderem europejskich tabel. Po ORLEN Złote Kolce młociarz z Białegostoku sięgnął drugi raz w karierze. Poprzednio laureatem rankingu został w 2018 roku, po zdobyciu mistrzostwa Europy.

– To zwycięstwo to utwierdzenie w przekonaniu, że nie ma straconych sezonów. W każdym warto się starać i dążyć do swoich celów. Nadal trenować i rozwija się. Ta nagroda to ukoronowanie pracy w tym sezonie – zaznaczył brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro.
Drugie miejsce w tegorocznych Złotych Kolcach w gronie panów zajął Piotr Lisek, trzeci był Michał Haratyk.

W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów Złotych Kolców wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Złote Kolce, powstałe w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, wówczas redaktora katowickiego Sportu, świętują w tym roku 50-lecie. Z tej okazji wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski.

Specjalną nagrodę wręczono także świętującemu w tym roku jubileusz pięciu dekad pracy w redakcji Przeglądu Sportowego Maciejowi Petruczence. Cenionego redaktora uznano dziennikarzem 50-lecia rankingu Złotych Kolców.

Przedstawiciel PKN ORLEN odebrał podziękowania za wsparcie polskiej lekkoatletyki. – Dla PKN ORLEN to bardzo ważne, że możemy wspierać polską lekkoatletykę, tak Związek jak i indywidualnych sportowców – mówiła Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski. 

ORLEN Złote Kolce 2020

Kobiety

 1. Justyna Święty-Ersetic
 2. Sofia Ennaoui
 3. Maria Andrejczyk
 4. Malwina Kopron
 5. Katarzyna Furmanek
 6. Małgorzata Pazda-Pozorska
 7. Dominika Stelmach
 8. Ewa Swoboda
 9. Karolina Kołeczek
 10. Kamila Lićwinko

Mężczyźni

 1. Wojciech Nowicki
 2. Piotr Lisek
 3. Michał Haratyk
 4. Marcin Krukowski
 5. Marcin Lewandowski
 6. Paweł Fajdek
 7. Rafał Augustyn
 8. Konrad Bukowiecki
 9. Robert Urbanek
 10. Karol Zalewski

Informacja prasowa PZLA
Fot.: PZLA – Tomasz Kasjaniuk