Płomień pokoju w drodze na XVI Zimowy EYOF Friuli Venezia Giulia 2023!

4 listopada w ikonicznym Ara Pacis w Rzymie odbyła się oficjalna ceremonia zapalenia płomienia pokoju na XVI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). Pochodnia wyruszyła w podróż do włoskiego regionu Friuli Venezia Giulia, gdzie w styczniu przyszłego roku młodzi sportowcy będą rywalizować w 14 zimowych dyscyplinach.

Na niespełna 80 dni przed rozpoczęciem zimowej edycji Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy we Włoszech, przedstawiciele Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees EOC), włoskiego rządu, Narodowego Komitetu Olimpijskiego Włoch (CONI), Komitetu Organizacyjnego EYOF Friuli Venezia Giulia 2023 oraz władz miasta Rzymu zebrali się z tej szczególnej okazji, aby promować pokój i harmonię poprzez sport.

To zaszczyt po raz kolejny gościć tę symboliczną ceremonię w Ara Pacis w Rzymie. To wydarzenie jest zawsze wyjątkowe, ale dziś to historyczne miejsce ma jeszcze większe znaczenie, ponieważ przyszłoroczny EYOF odbędzie się we Włoszech, 30 lat po pierwszym zimowym EYOF rozegranym w dolinie Aosty. Po sukcesie Vuokatti 2022, jestem pewien, że po raz kolejny zobaczymy pokaz ogromnego talentu – powiedział Spyros Capralos, prezydent EOC. 

Ceremonia zapalenia płomienia pokoju jest znaczącym momentem na drodze do EYOF Friuli Venezia Giulia 2023. Niezmiernie się cieszę, że cała Europa oczekuje na to wydarzenie. To zaszczyt mieć możliwość goszczenia zimowej edycji tych zawodów po udanej organizacji VIII Letniego EYOF Lignano Sabbiadoro w 2005 roku. Po ceremonii płomień będzie podróżował przez kilka regionów Włoch, aby szerzyć znaczenie olimpizmu i wartości olimpijskich, takich jak – doskonałość, szacunek i przyjaźń – dodał Giovanni Malagò, prezes Narodowego Komitetu Olimpijskiego Włoch.

Prezydent Spyros Capralos poprowadził formalną część ceremonii, przekazując rzeźbę The Dea Pax Golden Olive Tree, symbol pokoju i przyjaźni w ręce prezydenta regionu Friuli Venezia – Massimiliano Fedriga oraz przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego – Maurizio Dunhoffera. Następnie złota medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Świata w biathlonie Sara Scattolo zapaliła pochodnię i przekazała ją prezydentowi EOC, który podając ją dalej zaznaczył początek ekscytującej podróży do EYOF Friuli Venezia Giulia 2023.

Droga, którą pokona płomień pokoju przechodzi przez Republikę San Marino, która jest pierwszym z dziesięciu przystanków w podróży do regionu Friuli Venezia Giulia. Następnie pochodnia znajdzie się na pokładzie ciężarówki Io Sono Friuli Venezia Giulia, którą uda się w dalszą podróż w towarzystwie maskotki EYOF Friuli Venezia Giulia 2023, świstaka Kugy oraz sportowców z regionu.

W 16. edycji Zimowego EYOF weźmie udział 2 300 uczestników – 1 300 sportowców w wieku od 14 do 18 lat z 47 Narodowych Komitetów Olimpijskich, w tym reprezentanci Polski. Rywalizacja zostanie rozegrana w 14 dyscyplinach w dniach 21-28 stycznia 2023 roku.

***

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (ang. European Youth Olympic Festival – EYOF) jest pierwszą czołową europejską imprezą wielosportową skierowaną do młodych sportowców w wieku od 14 do 18 lat. Edycja zimowa i letnia odbywają się w cyklach dwuletnich, w latach nieparzystych. Za organizację tego wydarzenia odpowiada Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Impreza odbywa się pod flagą olimpijską i jest bogata w tradycje olimpijskie: od płonącego znicza, po przysięgi sportowców i osób współpracujących. To właśnie na EYOF wiele młodych gwiazd sportu stawia swoje pierwsze kroki na arenie międzynarodowej.