Polscy żeglarze przygotowują się do walki o olimpijskie paszporty

Prawie 700 żeglarzy i żeglarek, a wśród nich 30 reprezentantów Polski, walczy w regatach Pucharu Świata French Olympic Week w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu. To kolejna impreza przygotowawcza do rozpoczynającej się w tym roku batalii o kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024.

French Olympic Week to drugie w tym sezonie regaty żeglarskich klas olimpijskich w randze Pucharu Świata. Nieco ponad dwa tygodnie temu na Majorce odbyły się tradycyjne regaty o Puchar Księżniczki Zofii, w których reprezentanci Polski pokazali się z dobrej strony, choć medalu nie przywieźli.

W Hyeres rywalizacja odbywa się we wszystkich 10 klasach olimpijskich – 470 mix, 49er, 49erFX, ILCA 6, ILCA 7, Formula Kite kobiet i mężczyzn, iQFoil kobiet i mężczyzn oraz Nacra 17. Polska w tych regatach nie wystawia swoich zawodników jedynie w windsurfingowej klasie iQFoil i w katamaranach Nacra 17. Polscy windsurferzy – tak jak wszystkie najlepsze teamy na świecie – w tym terminie trenują w Patras na zgrupowaniu przed mistrzostwami Europy. W klasie Nacra 17 natomiast w Polsce szkolenie nie jest prowadzone.

W pozostałych klasach mamy prawdziwą mieszankę doświadczonych zawodników rywalizujących w ścisłej światowej czołówce i młodych talentów. Tak jest chociażby w klasach 49er i 49erFX, w których polskie załogi stać na medale w najważniejszych imprezach, zarówno seniorskich, jak i młodzieżowych.

Medalistów regat Pucharu Świata French Olympic Week w Hyeres poznamy w sobotę 29 kwietnia. Przebieg rywalizacji można śledzić na stronie https://sof.ffvoile.fr.

PZŻ
Fot.: PKOl – Szymon Sikora