Światowi liderzy zgromadzeni na wirtualnym szczycie przywódców G20, którego gospodarzem była Arabia Saudyjska, wyrazili silne poparcie dla Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020 oraz Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie 2022.
Końcowa deklaracja szczytu głosi: „Jako symbol ludzkiej wytrzymałości i globalnej jedności w przezwyciężaniu COVID-19, pochwalamy determinację Japonii do organizacji Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich 2020 w przyszłym roku. (…) Z niecierpliwością oczekujemy również Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku.”
Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), Thomas Bach, wziął udział w wirtualnym szczycie na zaproszenie saudyjskiej prezydencji G20, by przemówić do przywódców.
– Sport może uratować życie. Podczas kryzysu związanego z koronawirusem, wszyscy widzimy jak ważny jest sport zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego – zaznaczył Przewodniczący MKOl w swoim przemówieniu. – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potwierdziła to, podpisując umowę o współpracy z MKOl. W związku z tą umową, ONZ, WHO i MKOl rozpoczęły wspólną kampanię „Zdrowi Razem”, wdrażając projekty na skalę międzynarodową. Ponadto, przygotowujemy się do udziału w światowej kampanii pro-szczepiennej.
Przewodniczący MKOl, podkreślił również istotę solidarności w świecie po przezwyciężeniu koronawirusa. – Wyciągnęliśmy jedną ważną lekcję z tego kryzysu: potrzebujemy więcej solidarności. Więcej solidarności pośród społeczeństwami, a także między nimi. Wkrótce będziemy świętować ten pokaz solidarności podczas przełożonych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich Tokio 2020. Te Igrzyska Olimpijskie, z udziałem wszystkich 206 Narodowych Komitetów Olimpijskich i Olimpijskiej Reprezentacji Uchodźców, będą wyrazem silnej ludzkiej solidarności, wytrzymałości i jedności w całej naszej różnorodności. W związku z tym, jestem bardzo wdzięczny Premierowi Suga za dzielenie się naszą determinacją.
Przewodniczący MKOl zwrócił się także do uczestników G20 o poparcie neutralności politycznej zarówno dla Igrzysk Olimpijskich, jak i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. – Pokornie apeluję o wsparcie naszej neutralności politycznej, umożliwiającej uczynienie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich wielkim symbolem globalnej solidarności bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
Wcześniej, japoński premier Suga Yoshihide zaznaczył: – Jestem zdeterminowany, by Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio traktować jako symbol pokonania wirusa przez ludzkość. Słyszałem, że Prezydent MKOl, Thomas Bach, którego niedawno spotkałem, ma taką samą determinację. Będziemy dokładać wszelkich starań, by zorganizować bezpieczne Igrzyska.
Poparcie dla MKOl i Igrzysk Olimpijskich zostało również wyrażone przez doktora Tedros’a Adhanoma Ghebreyesusa, Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Na koniec, chciałbym powitać premiera Sugę i zapewnić go, że WHO współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, by przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio okazały się sukcesem i symbolem nadziei dla świata.
Informacja prasowa MKOl
Fot.: MKOl – Greg Martin